Miksi ilmastonmuutos katosi uutisista?

Turvallisuus- ja ilmastoaiheita ei pitäisi käsitellä erillään toisistaan, tutkija sanoo.

Miten on
Teksti
Suvi Tuomisto
2 MIN

Päivittyvän tutkimusdatan mukaan ilmastonmuutos mainitaan sanomalehdissä yhä harvemmin niin Suomessa kuin muualla maailmassa. Kuinka merkittävä tämä muutos on, Suomen ympäristökeskuksen johtava tutkija Jari Lyytimäki?

”Pudotus on yllättävänkin suurta. Ilmastouutisoinnin määrässä on aina dynaamista vaihtelua, mutta pitkällä aikavälillä trendi on ollut nouseva. Nyt vaikuttaa mahdolliselta, että pitkän aikavälin trendi on muuttunut.”

Mistä tämä johtuu?

”Seuranta perustuu ilmastonmuutos-termiin. On mahdollista, että ilmastoaiheista puhutaan nykyään enemmän ilman tätä termiä. Energiapolitiikkaa käsittelevissä jutuissa ei aina enää mainita ilmastonmuutosta. Huolestuttavampi selitys on, että journalismissa on ylipäätään vähemmän erikoistoimittajia tai resursseja monimutkaisten aiheiden käsittelyyn. Myös muut kriisit, kuten sodat ja talouskriisit ovat perinteisesti vähentäneet ilmastouutisointia. Yleisön sietokynnys huonoille uutisille voi tulla vastaan, kun kriisejä on paljon.”

Kaikki mantereet kattava data 131 sanomalehdestä osoittaa, että ilmastonmuutoksen mainitseminen mediassa on vähentynyt maailmalla vielä Suomea enemmän. Pätevätkö samat selitykset Suomeen ja muualle?

”Kyllä, mutta maailmalla kaupallisen median rooli on vielä suurempi. Alustatalous vaikuttaa siihen, että uutismedioiden tulot pienenevät. Vahva arvaukseni on, että markkinalogiikka on vähentänyt ilmastouutisia.”

Tutkimusten mukaan ilmastonmuutos kiihtyy, mutta silti siitä puhutaan vähemmän. Mitä tästä seuraa?

”Ilmastokysymysten painoarvo politiikassa pienenee herkästi, jos aihetta ei käsitellä mediassa. Toisaalta mukana on kehämäisyyttä: media ei uutisoi ilmastoaiheista, koska poliitikot eivät puhu niistä. Vähän pelkään, että olemme yhä tilanteessa, että pitää tulla äärimmäisiä sääilmiöitä, jotta uusi kiinnostuspiikki syntyy.”

Kertooko tämä median kriisikeskeisyydestä?

”Siltä se tuntuu. Tietoa on saatavilla yhä enemmän ja tutkimuslaitokset ovat panostaneet viestintään, mutta uutisointi vähenee. Harmillista on, että turvallisuus- ja ilmastoaiheita käsitellään mediassa erillään, vaikka kestävä ilmastopolitiikka vahvistaa turvallisuutta.”