Toimittajalta: Kuka pyöritti pimeän verkon palkkamurhasivustoa?

Brittitoimittaja sattui saamaan pimeästä verkosta hakkeroidun nimilistan. Hän yritti kollegoineen yli kolmen vuoden ajan saada viranomaisia ottamaan palkkamurhasivuston vakavasti, kirjoittaa Aurora Rämö.

Profiilikuva
Toimitukselta
Teksti
Aurora Rämö
Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden toimittaja.
3 MIN

Kun brittitoimittaja Carl Miller teki joitakin vuosia sitten kirjaa teknologiaosaajien vallasta, poliisi sanoi suoraan: Lähes jokainen verkkorikollisuuteen liittyvä tutkinta ajaa päin seinää.  

Heti, kun löytyy viitteitä kansainvälisyydestä – serveri sijaistee toisessa maassa, rikolliseksi epäilty asuu kolmannessa – poliisi ei voi tehdä juuri mitään.  

Kun Miller sitten sattui saamaan pimeästä verkosta hakkeroidun nimilistan ihmisistä, joiden tappamisesta oli maksettu tuhansia euroja rahaa, hän osasi odottaa ongelmia. Murhien tilaajat olivat tuntemattomia, uhrit ympäri maailmaa ja palkkamurhasivuston ylläpitäjä melkein mahdotonta jäljittää.  

Eri maiden viranomaiset kyllä tutkivat yksittäisiä tapauksia, vaikkakin nihkeästi, mutta kokonaisuus ei vaikuttunut kuuluvan kenenkään vastuulle. Miller ja hänen kollegansa yrittivät yli kolmen vuoden ajan saada viranomaisia ottamaan palkkamurhasivuston vakavasti.  

Suomen Kuvalehden tuore juttu kertoo Millerin ryhmän selvitystyöstä.  

Vieläkään ei ole varmaa, kuka tai ketkä palkkamurhasivustoa ylläpitivät.  

Sivuston perustaja käytti nimimerkkiä Jura. Millerin onnistui saada selville, että Jura oli pyörittänyt monenlaisia nettibisneksiä aiemminkin ja että hän oleskeli ehkä Romaniassa.  

Millerin lähteen, hakkeri Chris Monteiron, onnistui saada yhteys Juraan. Monteiro murtautui Juran sähköpostiin ja keskusteli tämän kanssa lähettämällä viestejä postilaatikkoon, johon molemmilla oli pääsy.  

Toisinaan Jura lähetteli uhkausvideoita, toisinaan kertoili vähän itsestään ja yritti oikeuttaa toimintaansa kummallisilla perusteilla.  

Vaikutti, että Jura oli palkannut ylläpitäjiksi ja työnsä jatkajiksi muitakin, mutta tutkinnan etenemistä ei ole tiedotettu pitkään aikaan. Sitä johtavat nyt yhdysvaltalaiset.  

Millerin saamalla tappolistalla oli myös suomalainen nimi.  

Suomessa ei ole tutkittu kovin montaa netin kautta tilattua palkkamurhaa.  

Keväällä 2021 tuomittiin poika, joka oli maksanut toiselle parikymppiselle isänsä murhaamisesta. Tapaus oli ensimmäinen laatuaan.  

Tuorein tuomio annettiin tammikuun puolivälissä.  

Murhan tekijäksi palkattu ruotsalainen mies oli ottanut lautan Maarianhaminaan lokakuussa 2023. Toinen mies oli hankkinut ruotsalaiselle kommandopipon, veitsen ja sähköpotkulaudan. Kolmas kryptatun puhelimen. Suunnitelma oli tehty Signal-sovelluksessa.  

Jostain syystä palkkatappaja kuitenkin jätti uhrin etsinnän kesken. Hän hylkäsi aseensa jonkun kotipihalle, ja löytäjä ilmoitti poliisille.  

Ahvenanmaan käräjäoikeus tuomitsi kolme miestä pitkiin vankeusrangaistuksiin törkeästä henkeen tai terveyteen kohdistuneen rikoksen valmistelusta.  

Millerin ja hänen ryhmänsä kautta selvinnyt palkkamurhasuunnitelma on kolmas netin kautta tilattu, jota Suomessa on tutkittu.  

Maailmanlaajuisesta mittakaavasta tai kansainvälisestä yhteistyöstä ei vain ole jälkeäkään poliisin suorittamassa esitutkinnassa tai tuomioistuimen päätöksessä. Uhrikaan ei tiennyt niistä.  

Aurora Rämö on erikoistunut pitkiin featurejuttuihin ja Venäjään.

Samalta kirjoittajalta