Bond-tuottajat: Daniel Craig on ”unelma, joka kävi toteen”

James Bondin ei enää tarvitse turvautua mielikuvituksellisiin vempaimiin.

Daniel Craig
Teksti
Kalle Kinnunen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Viimeisin 007-seikkailu Skyfall sai Suomen elokuvateattereissa peräti 647 000 katsojaa. Daniel Craigin näyttelemänä James Bondista on tullut suositumpi kuin koskaan.

Kolme vuotta Skyfallin jälkeen valmistuvaan Spectreen latautuu suuria odotuksia. Elokuvasarjaa 1980-luvun lopulta asti luotsanneet tuottajat Barbara Broccoli ja Michael G. Wilson uskovat ennen kaikkea näyttävyyteen.

”Meidän pitää tehdä elokuva, jonka ihmiset haluavat nähdä nimenomaan elokuvateatterissa. Jos katsojista ei siltä tunnu, olemme pulassa”, toteaa Wilson.

”Bond-elokuvat sijoittuvat rinnakkaistodellisuuteen, joka on meidän maailmaamme kirkkaampi ja selkeämpi. Jos olemme liian lähellä todellisuutta, katsojien on vaikea viihtyä ja pitää hauskaa.”

Spectre on Craigin neljäs Bond-seikkailu. Hänen aikanaan hahmo on muuttunut aiempaa ahdistuneemmaksi. Skyfallissa setvittiin jopa agentin vaikeaa lapsuutta.

Tällaiset linjanvedot ovat nimenomaan Broccolin, 55, ja Wilsonin, 73, käsissä. He ovat alkuperäisen Bond-tuottajan ja Danjaq-yhtiön perustajan Albert R. Broccolin tytär ja poikapuoli.

Vuonna 1996 kuollut Albert otti Wilsonin käsikirjoitustiimiin jo 1970-luvun alussa. Barbara Broccoli puolestaan sai ensimmäisen tekijäkrediittinsä apulaisohjaajana Octopussy-elokuvassa 1983.

 

007-fanit saattavat harmitella, ettei agenttisankari enää turvaudu mielikuvituksellisiin vempaimiin.

”Vempaimia on vähemmän, koska Bond ei enää ole niistä riippuvainen, toisin kuin joissain aiemmissa elokuvissa”, Broccoli sanoo.

”Hän itse on nyt voimakas osa tarinaa. Näissä elokuvissa on kyse hänestä itsestään.”

Kun tuottajakaksikko puhuu ”näistä elokuvista”, he viittaavat nimenomaan agenttihahmon muutokseen Craigin aikana. Uusi Bond on vakava asia. Paluuta Pierce Brosnanin ja Roger Mooren vitsikkääseen camp-keikarointiin on turha odottaa.

”Annamme jäljittelijöiden tehdä sen. Monet heistä ovat aika hyviä. Me olemme alkuperäinen, ja ylpeitä siitä”, Broccoli sanoo viitaten esimerkiksi tämän vuoden Kingsman– ja The Man from UNCLE -elokuviin, joissa Bondista tehdään rakastavaa parodiaa.

 

Osin hahmon kehitys johtuu Craigista itsestään. Vaikka kunkin elokuvan kehittely alkaa tuottajien keskusteluista käsikirjoittajien kanssa, näyttelijä toi muassaan mahdollisuuden viedä hahmo monimutkaisempaan suuntaan.

”Daniel tuo rooliin sellaista, mitä ei voi sanoin ilmaista”, Broccoli muotoilee.

”Näyttelijänä hänellä on erittäin vahva läsnäolo. Kun näin hänet ensimmäisiä kertoja teatterissa, hän hallitsi koko lavaa. Kun hän vain kävelee, hän jo kertoo tarinan.”

Craig on mukana käsikirjoitusprosessissa enemmän kuin yksikään aiempi Bond-näyttelijä. Hän on kuitenkin julkisuudessa ilmaissut halunsa lopettaa Bondin näytteleminen pian. Se olisi Danjaqille paha paikka.

Broccoli kutsuu Craigia unelmaksi, joka kävi toteen.

”Meillä on ollut kymmenen loistavaa vuotta, ja toivon, että edessä on toiset kymmenen.”

 

Spectre elokuvateattereissa. Lue arvio elokuvasta täältä.