Petoksesta tuomittu suomalaismies puuhaa Viroon miljardin euron metanolitehdasta - "Herrajumala”, kommentoi entinen ministeri

Viron historian suurinta teollista investointia lupaava liikemies ilmoitti ylinopeussakon saadessaan olevansa työtön ja tuloton.

sijoittaminen
Teksti
Jarno Liski
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Virossa tiedotettiin keväällä 2019 jätti-investoinnista. Larkwater Group -niminen yhtiö suunnitteli teollista investointia, joka olisi Viron kaikkien aikojen suurin. Paldiskiin 50 kilometrin päähän Tallinnasta nousisi metanolijalostamo. Investoinnin arvoksi ilmoitettiin miljardi euroa.

”Haluamme rakentaa Euroopan suurimman metanolijalostamon – ei enempää eikä vähempää”, kertoi Larkwater Groupin toimitusjohtaja Juha Mikkonen Postimees-lehdelle.

Mikkonen korosti, että yhtenä houkuttimena on Viron yksinkertainen verojärjestelmä, jossa yhtiöön jätettyjä voittoja ei veroteta yhtiöverolla.

Sopivaa paikkaa oli tiedotteen mukaan etsitty jo vuosia. Harkinnassa olivat olleet niin Latvia, Liettua kuin Puolakin. Nyt Viron rannikolla sijaitseva 4 000 asukkaan Paldiski olisi saamassa investoinnin, joka loisi rakennusvaiheessa 3 500 työpaikkaa ja pysyvästikin satoja. 

Taustavoimat näyttivät vaikuttavilta. Larkwater Groupin kerrottiin olevan Sveitsin Genevessä päämajaansa pitävä maailmanlaajuinen konserni, jolla on yli 10 miljardin euron liikevaihto. 

Hankkeen takana oli myös entinen virolaisministeri Toivo Asmer. Asmer on tullut tunnetuksi kilpa-autoilijana ja laulajana. Hän toimi Viron alueministerinä 1999–2003.

Heinäkuussa 2019 Larkwater sopi Lääne-Harjun kunnan kanssa ympäristöselvityksen tekemisestä. 

 

Kaikki näytti hyvältä, kunnes Eesti Ekspressin varapäätoimittaja Sulev Vedler kiinnostui miljardihankkeen taustoista. Joulukuun 4. päivänä 2019 lehti julkaisi Suur bluff? -nimisen artikkelin, jossa kuvailtiin vaikeuksia saada Larkwaterista tietoa – tai edes ketään langan päähän. 

Puheluihin ei vastattu sen enempää Lontoon kuin Genevenkään konttorista. New Yorkin toimiston osoitteesta löytyi puolestaan pöytälaatikkoyhtiöitä tarjoava palveluyritys. Samanlainen yritys toimi Geneven toimiston osoitteessa. 

Pian selvisi, että väitettyä kymmenen miljardin liikevaihtoa pyörittävän firman emoyhtiö on vastaperustettu. Se ei ollut ehtinyt julkaista ainuttakaan tilinpäätöstä, josta luvut voisi tarkistaa.

Eesti Ekspressin Vedler oli hankkinut myös Lääne-Harjun kunnan kirjaamosta Larkwater Groupin kunnanjohtajalle lähettämän ”ehdottoman luottamuksellisen” kirjeen, joka oli tarkoitettu ”ainoastaan vastaanottajan ja Viron tasavallan ministerien” tietoon. 

Kirjeessä lueteltiin hankkeen mahdollisia rahoittajia. Yhden rahoittajan yhteyksiä Vedler jäljitti kazakstanilaiseen monimiljonääri Baltabek Mukasheviin. Mukashev teki omaisuutensa kultabisneksessä venäläisoligarkki Viktor Vekselbergin kanssa.

Eesti Ekspressin lopulta tavoittama Mikkonen kertoi vain, että Mukashevilla ei ole hankkeen kanssa mitään tekemistä. 

”Mutta kenellä on, se jää salaisuudeksi”, lehti summaa Mikkosen haastattelun annin.

 

Kysymyksiä herättävät myös suomalaisen toimitusjohtajan Juha Mikkosen taustat. 

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden kansliasta löytyvän tuomion tietojen mukaan vielä tammikuussa 2019 hän oli työtön ja tuloton. Hän selvisi liikenneturvallisuuden vaarantamisesta minimipäiväsakoilla. Mikkonen oli ajanut syksyllä 2017 Länsiväylää 132 kilometrin tuntivauhtia kahdeksankympin alueella. 

”Huomioon ottaen Mikkosen esitutkinnassa esittämä selvitys, Mikkosen ilmoitusta siitä, että hän on työtön ja vailla työansiotuloja ei ole syytä epäillä”, oikeus perusteli kuuden euron päiväsakoista kertynyttä yhteensä 210 euron sakkorangaistusta.

Edellisenä kesänä 2018 Mikkonen tunnusti oikeudenkäynnissä törkeän petoksen ja törkeän kirjanpitorikoksen.

”Olen ollut sellaisessa yrityksessä vastuuasemassa, mikä on mennyt konkurssiin tietyistä,  meistä riippumattomista, syistä, ja kun se on tehty tunnustamismenettelyn kautta, niin olen tavallaan joutunut ottamaan niskoilleni siinä sellaisia asioita, mitkä tavallaan ei minulle kuulu”, hän kertoo Suomen Kuvalehdelle

Oikeudelle antamansa tunnustuksen mukaan Mikkonen oli nostanut yhtiölleen rahoitusyhtiöltä lainaa yhtiönsä avoimia laskusaatavia vastaan yli 1,7 miljoonaa euroa. 

Kun saatavat osoittautuivat perusteettomiksi, yhtiö oli maksanut rahoja takaisin, mutta yli 350 000 euroa oli jäänyt rahoitusyhtiön vahingoksi.

Hän tunnusti myös pyrkineensä peittelemään tekoaan muuttelemalla laskujen eräpäiviä ja reklamoimalla laskuista rahoitusyhtiölle. Lisäksi yhtiön kirjanpito oli jäänyt tekemättä konkurssia edeltäneiltä kuukausilta.

”Todettiin, että halutaan säästää yhteiskunnan varoja ja kaikkien aikaa ja sovittiin se asia sitten pois päiväjärjestyksestä. Käytännössä se nyt on ollutta ja mennyttä ja yritetään mennä eteenpäin”, Mikkonen sanoo.

Tarkoitatko, että sinä otit vuoden ja 10 kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen ja 350 000 euron vahingonkorvausvelvollisuuden säästääksesi yhteiskunnan varoja asiassa, jossa et ole syyllistynyt rikokseen?

”Mä sanoisin niin, että mä oikeastaan osittain… Jos nyt lyhyesti… Miten nyt selittäisin sen sinulle”, Mikkonen aloittaa.

Sitten hän selittää, että tunnustamiseen oli toinenkin syy. Mikkonen kertoo olleensa vähän aikaisemmin syytteessä liittyen erääseen toiseen yhtiöön, jossa hän niin ikään oli ollut vastuuasemassa. 

”Minut todettiin siinä oikeudenkäynnissä täysin syyttömäksi. Kaikki syytteet kumottiin ja sen prosessin jälkeen minulla oli mehut aika loppu ja en halunnut käydä sellaista prosessia uudestaan”, Mikkonen kertoo.

 

Mikkosella on ollut ehdonalainen petostuomio päällä samaan aikaan, kun hän on esitellyt tehdashankettaan sekä Viron medialle että Paldiskin päättäjille entisen ministerin Toivo Asmerin kanssa. 

Koeaika päättyi vasta marraskuun 2019 loppuun. 

Asmer ilmaisee olevansa järkyttynyt tiedosta.

“Herrajumala! Me emme ole Virossa tienneet tästä mitään.”

“Hän on puhunut meille kaikille, miten hän on kunnon herrasmies ja kunnon businessman ja miten Larkwater on yksi maailman tunnetuimmista firmoista ja sen turnover [liikevaihto] vuodessa on aina suurin piirtein 700, 800 tai 900 miljoonaa euroa ja hän on sen pääjohtaja ollut vuodesta 1998”, Asmer päivittelee.

Kaikkein yllättävimpänä entinen ministeri pitää sitä, että Mikkonen kertoo Suomen Kuvalehdelle Asmerin kiristävän häneltä 100 000:a euroa. 

Mikkosen mukaan Asmer on muussa tapauksessa uhannut vaikeuttaa hanketta vuotamalla tietoja mediaan. 

Asmer kiistää syytökset, mutta sanoo niihin vastaamista vaikeuttavan sen, että hänen ja Mikkosen välisessä sopimuksessa on vaitiolopykälä.

”Nyt hän ilmeisesti rikkoo tätä sopimusta ja sanoo, että minä kiristän häntä. En halua vielä vastata, että mikä se juttu tässä oikeasti on”, Asmer sanoo.

Asmer kuitenkin vakuuttaa ”kunniasanallaan” voivansa todistaa, että Mikkonen valehtelee. Mikkonen taas haluaisi tavata toimittajan vaikka heti ja näyttää asiakirjat, jotka hänen mukaansa todistaisivat kiristysväitteet.

Asmer kertoo Mikkosen luulevan, että Eesti Ekspressin joulukuun alussa julkaistuun paljastusjuttuun johtaneet tiedot olivat peräisin häneltä. 

 

Paldiskin miljardihanke näyttää joutuneen vastatuuleen. Ei sentään, vakuuttavat molemmat miehet. 

Mikkosen mukaan hanke etenee, mutta Asmerilla ei ole enää mitään tekemistä sen kanssa. 

Asmerin mukaan taas Mikkonen ja Larkwater eivät taidakaan olla hankkeen toteuttajina.

”Voi olla, että olen vähän tyhmä, mutta olen varma, että metanolitehdas rakennetaan. Jos se ei ole Larkwater – jota firmaa ei ole, kuten te sanotte – niin joku sen rakentaa, olivatpa ne virolaiset ihmiset tai kansainväliset isot pankit. Se projekti on hyvä ja sen business plan [liiketoimintasuunnitelma] myöskin näyttää sen, että se on erittäin hyvä”, Asmer vakuuttaa.