Kyllä Google tietää (jopa paremmin kuin ulkoministeri)

Profiilikuva
Alexander Stubb
Teksti
Jukka Ukkola
jukka.ukkola@hotmail.com
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Muualla Euroopassa keskustellaan Euroopan rahoitusvakausvälineestä vähintään yhtä vilkkaasti kuin Suomessa, jopa vilkkaammin, kertoo Google.

”Missään muualla kuin Suomessa ei käydä tätä keskustelua”, sanoi ulkoministeri Alexander Stubb (kok.) MTV3:n Uudenmaan vaalitentissä 30. maaliskuuta. Timo Soinille (ps), kun keskusteltiin EU:n takausrahastosta ja talousvaikeuksissa olevien EU-maiden avustamisesta.

Jäi hieman epäselväksi, tarkoittiko Stubb tosiaan sananmukaisesti talousrahastokeskustelua vai sitä kritiikkiä, jota erityisesti Soini ja sosiaalidemokraatit ovat esittäneet aiheesta. Ainakaan sanatarkasti Stubbin väite ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Sen kertoo unohdetun kansan paras ystävä, Google-hakukone.

Keskustelun määrää EU:n takausrahastoista voi mitata vaikkapa kysymällä Googlelta, kuinka usein aihe esiintyy eri kielillä. Euroopan rahoitusvakausväline eli tuttujen kesken ERVV on englanniksi European Financial Stability Facility (EFSF), ranskaksi Fonds européen de stabilité financière (FESF) ja saksaksi Europäischen Stabilierungsmechanismus (ESM).

Haku jo pelkästään näillä kielillä osoittaa, että aiheesta keskustellaan muualla jopa paljon enemmän kuin Suomessa, vaikka meillä on ERVV-vaalit ovella.

Lyhenne EFSF tuottaa englanninkielisiltä sivuilta kuukauden ajalta yli puoli miljoonaa keskustelua, FESF vastaavasti ranskankielisiltä sivuilta 175 000 osumaa. Saksankielinen sanahirviö ”Europäischen…” esiintyy sekin koko komeudessaan yli 36 000 kohteessa, lyhenteenä paljon useammin.

Suomenkielisillä sivuilla hakusanat EFSF, ERVV ja Euroopan rahoitusvakausväline tuottavat yhteensäkin vain noin 6000 osumaa. Esimerkiksi unkariksi ja hollanniksi aihe on noteerattu monta kertaa useammin ja Suomea pienemmässä Virossa keskustelu näyttää olevan yhtä vilkasta kuin meillä. Liettuassa englanninkielinen kiinnostus on ollut kenties hieman vähäisempää – tosin tilanne sielläkin lienee erilainen, jos etsittäisiin Euroopan rahoitusvakausvälinettä liettuaksi, Europos finansinio stabilumo fondo.

Suomen vaisua tulosta toki voi hieman selittää se, että esimerkiksi televisiokeskusteluissa ja varmaan muuallakin jopa johtavat poliitikot nimittävät Euroopan rahoitusvakausvälinettä milloin milläkin nimellä. Siitä on kuultu ainakin versiot vakuus, vakuutus, vakautus, takuu, takuus ja jopa takaumus – ehkä ei vielä muotoja takamus ja vakaumus. Näitä kaikkia edes Google ei pysty yhdistämään Euroopan rahoitusvakausvälineeseen.