Omapäisiä poliitikkoja
Sahra Wagenknecht ja Erkki Tuomioja ovat suorasanaisia päättäjiä ja kirjoittajia, jotka eivät yritäkään miellyttää kaikkia.
Erkki Tuomiojan (sd) poliittisten päiväkirjojen sarja on edennyt kuudenteen osaan ja vuosiin ulkoministerinä. ”Onhan tämä aikamoinen monumentti, kansainvälisestikin aika ainutlaatuinen, ja kertoo samalla vuonna 1946 syntyneen kirjoittajan uskosta omaan historialliseen merkittävyyteensä”, Kyösti Niemelä kirjoittaa.
Sahra Wagenknecht ravisteli Saksan poliittista kenttää perustamalla BSW-puolueen. Yhteisöllisyyden manifesti syyttää ”lifestyle-vasemmistoa” siitä, että se on unohtanut arvonsa ja työväen. Silvia Hosseini näkee Wagenknechtin populistina, joka luo yhteisöllisyyden sijaan vastakkainasetteluja. ”Wagenknechtin oma resepti työväen äänten saamiseksi on sinänsä kekseliäs: vasemmistolaisen talouspolitiikan yhdistäminen maahanmuutto- ja EU-vastaisiin, laitaoikeistolaisiin linjauksiin.”
Kirjallisuus ja muu kulttuuri ovat keskeinen osa Suomen Kuvalehteä, joka julkaisee vuosittain satoja arvosteluja – kritiikkiä kaikella hyvällä.
Sahra Wagenknecht: Yhteisöllisyyden manifesti
-
Sahra Wagenknechtin manifestin mukaan vasemmisto on unohtanut arvonsa, Silvia Hosseini kirjoittaa. tietokirjaArvio: Sahra Wagenknecht syyttää ylimielistä ”lifestyle-vasemmistoa” sosiaaliturvan tuhoutumisesta
3 MIN
Fumiko Hayashi: Kiertolainen
-
Kiertolainen on Japaniin erikoistuneen Imo-kustantamon tyylikäs avaus, Outi Hytönen kirjoittaa. romaaniArvio: Fumiko Hayashin Kiertolainen on poikkeuksellinen kirja – klassikkoromaanina ja esineenä
2 MIN
Erkki Tuomioja: Ole varovainen, minä olen äänestänyt Tuomiojaa
-
Erkki Tuomiojan päiväkirjoja voi suositella tuleville poliitikoille, Kyösti Niemelä kirjoittaa. muistelmatArvio: Erkki Tuomiojan päiväkirjat kertaavat suorasukaisia keskusteluja – Inhottavat pikkukommentit ovat tavaramerkki
2 MIN
Carla Simon: Romeriá
-
Romería-elokuvan kerronnassa on vastustamatonta kauneutta, Kalle Kinnunen kirjoittaa. elokuvaArvio: Neljä tähteä – Romería on elokuva, jossa kesä on petollisen ihana ja totuus tekee kipeää
2 MIN
Tuomo Pirttimaa: Lyijykausi
-
Lyijykausi perustuu eräkirjailija Unto Ekin uhmakkaaseen elämään, Markus Ånäs kirjoittaa. romaaniArvio: Unto Ek oli salametsästäjä, kirjailija ja oman tiensä kulkija – ”Tuo mies tekee mitä haluaa ja kuitenkaan ei”
2 MIN