Mistä rahat yrittäjien eläke­rahastoon?

Hallitus käynnistää selvityksen yrittäjien eläkemaksujen rahastoinnista.

Hyvä selitys
Teksti
Mikko Niemelä
2 MIN

Budjettiriihestä tuli uutinen yrittäjien eläkkeistä.

Hallitus käynnistää selvityksen yrittäjien eläkemaksujen rahastoinnista ja valmistelee siitä ehdotuksen.

Valtio maksaa nyt noin 600 miljoonaa euroa vuodessa yrittäjien eläkkeitä, koska yrittä­jien eläkejärjestelmään kerätyt maksut eivät riitä.

Valuvika johtuu siitä, ettei yrittäjäeläkkeitä alettu rahastoida 1970-luvulla, kun järjestelmä luotiin.

Lisäksi useat yrittäjät ovat asettaneet yel-työtulonsa todellista yritystuloaan alhaisemmaksi. Se on pienentänyt eläkemaksujen kertymää. Laki velvoittaa valtion maksamaan puuttuvan osuuden.

Orpon hallitus on tehnyt jo aiemmin päätöksiä yrittäjien­ eläkejärjestelmän uudistamisesta, mutta keinot tulevat valtiontaloudelle kalliiksi. Kustannukset nousevat jopa 100 miljoonaa euroa vuodessa.

Selvitysten perusteella yrittäjien eläkerahastoon pitäisi ideaalitilanteessa panna heti noin 10 miljardia euroa. Tällaista summaa ei kertaheitolla löydy. Siksi eläkealan ammattilaiset haluavat kasvattaa rahastointia vähitellen. Ajatuksena on, että se on parempi aloittaa myöhään kuin ei milloinkaan. Kun rahastointi saadaan aikaan, valtion menot eivät ainakaan kasvaisi.

Työeläkevakuuttajat Tela­ ry:n mukaan rahastointiin pitäisi löytyä alkupääomaa useam­pi sata miljoonaa euroa. Tela on yksityisen ja julkisen alan työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö.

Rahat kerättäisiin käytännössä yrittäjiltä vähitellen. Tela haluaa, että yrittäjien todelliset ansiot nostetaan eläkemaksun ainoaksi perusteeksi. Nyt Orpon hallitus on antanut yrittäjille mahdollisuuden valita todellisen ja laskennallisen työtulon välillä.

Rahastoon saataisiin pääomaa myös laskemalla yel-vakuuttamisen alaraja noin 9 400 eurosta 3 000 euroon. Tällöin yhä useampi vähäistäkin yritystoimintaa harjoittava yrittäjä osallistuisi maksuihin ja valtion menoihin kohdistuva paine vähenisi.