Stubb: Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen tukeminen on jatkossakin osa Suomen ulkopolitiikkaa
Hallitus ja presidentti kävivät perjantaina yli kaksituntisen keskustelun ulko- ja turvallisuuspolitiikasta.
Tasavallan presidentti ja hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittinen ministerivaliokunta kokoontuivat perjantaina ruotimaan runsaaksi kahdeksi tunniksi hallituksen ulkopoliittisia linjauksia.
Perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit vaativat aiemmin ulkoministeri Elina Valtosta (kok) selventämään Suomen äänestyskäyttäytymistä YK:ssa. Suomi tuki päätöslauselmaa, jonka mukaan Israelin tulee lopettaa palestiinalaisalueiden miehittäminen vuoden sisällä. Päätöslauselmassa myös katsottiin siirtokunnat miehitetyillä alueilla laittomiksi.
Presidentti Alexander Stubb taas hämmästeli ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion (ps) ratkaisua jättäytyä pois Ukrainan jälleenrakentamisen tasa-arvoliittoumasta.
Perättäisissä tiedotustilaisuuksissaan presidentti Stubb ja pääministeri Petteri Orpo (kok) vakuuttelivat ulkopolitiikassa vallitsevaa yhteisymmärrystä.
”Hallitus on yhtä mieltä ulko- ja turvallisuuspolitiikan arvopohjasta. Sen muodostavat demokratia, oikeusvaltioperiaate, ihmisoikeudet, tasa-arvo ja yhdenvertaisuus”, Orpo sanoi eduskunnassa perjantaina.
”Yksittäisissä asioissa hallituspuolueilla on painotuseroja ja erilaisia näkemyksiä. Kun niitä on, ne puhutaan läpi.”
Sekä Orpo että Stubb korostivat Suomen kannattavan Lähi-itään välitöntä tulitaukoa, panttivankien vapauttamista ja kahden valtion mallia. Siihen sisältyy myös Palestiinan valtion tunnustaminen, tosin vasta rauhanprosessin päätteeksi.
Presidentti Stubb vakuutti myös Suomen antavan täyden tukensa YK:n pääsihteerille António Guterresille. Israel ilmoitti tällä viikolla pitävänsä Guterresia ”persona non gratana” ja epäävänsä häneltä oikeuden saapua maahan.
Stubb korosti, että Suomen äänestyspäätöksiä YK:ssa ohjaa ennen kaikkea tuki kansainväliselle oikeudelle.
”Silloin kun YK:ssa äänestetään, me pohjaamme äänestyskäyttäytymisemme faktoihin. Fakta on se, että me äänestämme aina kansainvälisen oikeuden mukaisesti, aina Kansainvälisen tuomioistuimen kantojen sekä päätösten tukemiseksi. Me äänestämme aina sellaisten ratkaisujen puolesta, jotka tuomitsevat laittomat aluevaltaukset, olipa kyse Ukrainasta tai siirtokunnista. Tämä oli kristallinkirkasta kaikille siinä huoneessa”, Stubb sanoi viitaten tp-utvan kokoukseen.
”Joudumme myös jatkossa äänestämään YK:ssa vaikeistakin Palestiina-kysymyksistä. Peräänkuulutan nyt kaikilta malttia.”
Myös Orpo muistutti perjantaina Suomen katsoneen jo useiden vuosikymmenten ajan ja eri hallituskausilla, että siirtokunnat ovat laittomia.
Demokraatin mukaan maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd) jätti kuitenkin eriävän mielipiteen tp-utvan kokouksessa YK-äänestyksiin liittyen. Orpon ja Essayahin lisäksi valiokunnan jäseniä ovat opetusministeri Anders Adlercreutz (r), puolustusministeri Antti Häkkänen (kok), valtiovarainministeri Riikka Purra (ps), ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio ja ulkoministeri Elina Valtonen.
Stubb kertoi valiokunnan käyneen hänen pyynnöstään keskustelun myös Suomen tuesta seksuaali- ja sukupuolivähemmistöille osana ulkopolitiikkaa. Presidentin mukaan valiokunta vahvisti Suomen linjan pysyvän ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon mukaisena eli sellaisena, että tuki vähemmistöille on jatkossakin osa ulkopolitiikkaa.
”Hallitus on käynyt keskustelun asiasta myös keskenään ennen tp-utvaa, ja tästä olen hyvin tyytyväinen. Olemme myös keskustelleet koko hallituksen kanssa tiedonkulun varmistamisesta”, Stubb sanoi.
Sekä Stubb että Orpo tarkensivat, ettei hallitus tästä huolimatta lähde takautuvasti mukaan tasa-arvoliittoumaan. Sen sijaan hallitus aikoo sisällyttää parhaillaan valmistelussa olevaan Ukrainan jälleenrakennussuunnitelman toiseen osaan tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämistä koskevan osion. Sen valmistelevat yhdessä Tavio ja tasa-arvoasioista vastaava sosiaaliturvaministeri Sanni Gran-Laasonen (kok).
Pääministeri kiisti, että kyseessä olisi yritys paikata Tavion ratkaisua.
”Se on vahva yhteistyö sen eteen, että tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta edistetään jälleenrakennuksessa, mikä lienee substanssiltaan se tärkein asia.”
Oppositiopuolueita selitykset eivät tyydyttäneet.
Sekä Sdp:n, keskustan että vasemmistoliiton riveistä väläytettiin hallitukselle epäluottamuslausetta.