Ystävyysseurat pulassa
Vaikka suuri osa toiminnoista hoidetaan jäsenten vapaaehtoistyöllä ilman rahallista tukea, ystävyysseurat eivät tule selviämään entiseen malliin, kirjoittaa Timo Uotila.
Suomi on pieni kielialue, jonka kulttuuritoiminnoille ei ole hyvinäkään vuosina jaettu riittäviä tukia. Samalla kulttuuri kaikkine muotoineen on äärimmäisen tärkeä toiminta-alue Suomen kansainvälisen maineen ja myös kauppasuhteiden kannalta. Nyt hallitus on tehnyt ”juustohöylämäisiä” leikkauksia läpi koko kulttuurin kentän. Valtio jätti monta kulttuurilehteä ilman tukea (SK 11/2025).
Erittäin tärkeitä ovat myös eri maiden ystävyysseurat. Tiedän, että ulkosuomalaisille elintärkeä Suomi-Seura on suurissa vaikeuksissa, ja vuodesta 1997 toiminut ulkosuomalaisparlamentti on henkihieverissä. Australiassa vuodesta 1926 ilmestynyt Suomi Newspaper on kuolemassa tuen puutteeseen.
Tunnen parhaiten Australian ystävyysseuratoiminnan, jota olin panemassa alulle vuonna 1984. Suomen hallituksen kulttuuritukien leikkaamisen vuoksi Suomi-Australia yhdistysten Liitto ry on muutaman vuoden ajan joutunut karsimaan jo entuudestaan pieniä kulujaan. Jo 40 vuotta ilmestynyt Bumerangi-lehti on lopettamisvaarassa.
Vaikka suuri osa toiminnoista hoidetaan jäsenten vapaaehtoistyöllä ilman rahallista tukea, ystävyysseurat eivät tule selviämään entiseen malliin.
Timo Uotila
filosofian maisteri, Helsinki