Itse olet Hitler
Grok-tekoäly on koulutettu X:ssä julkaistuilla viesteillä. Siksi se oli niin kiinnostunut natseista, kirjoittaa mediakolumnisti Olli Sulopuisto.
Elon Musk teki taannoin sisäisen yrityskaupan, jolla hänen omistamansa xAI-tekoäly-yhtiö osti hänen samoin omistamansa sosiaalisen median X-viestipalvelun. Tekoäly-yhtiön keihäänkärki on Grok-kielimalli, jonka uusimmat versiot ovat monien arvioiden mukaan alallaan oikein kilpailukykyisiä ohjelmistoja, mahdollisesti maailman viiden parhaan joukossa.
Grok osallistuu myös keskusteluihin X:ssä, jossa sitä voi pyytää vaikkapa tarkistamaan viestien faktaväitteiden todenperäisyyden. Muskin mukaan sitä ei vaivaa poliittinen korrektius ja turha häveliäisyys samalla tavalla kuin muita kielimalleja.
Heinäkuussa tämä ilmeni siten, että Grok alkoi huomautella ihmisten juutalaisista sukunimistä, kehui Hitleriä ja kutsui itseään ylpeästi MechaHitleriksi.
Pian sen jälkeen Grok otettiin hetkellisesti pois käytöstä ja yhtiö siivosi pahimpien natsijuttujen jäljet. Eikä kyseessä ollut ensimmäinen kerta, sillä vain kuukautta aikaisemmin Grok oli kertonut pyytämättä monelle keskustelijalle, että Etelä-Afrikassa vainotaan valkoisia maanviljelijöitä.
Miksi tietokoneohjelma on niin kiinnostunut natseista? Godwinin laki on nettikeskusteluista 35 vuotta sitten esitetty huomio, jonka mukaan kaikki keskustelut kiihtyvät väittelyiksi ja päätyvät siihen, että jotakuta verrataan Hitleriin. Se oli tarkoitettu sarkastiseksi huumoriksi ja käytösohjeeksi: älkää tehkö ainakaan näin.
Ohje ei varsinaisesti suitsinut natsittelua netissä. Monilla moderoimattomilla keskustelupalstoilla natsi- ja Hitler-vitseistä tuli keino osoittaa, että olet kovanahkainen tyyppi, joka ei vähästä hätkähdä.
Sama sävy siirtyi myös X:n puolelle, ja koska Grok käyttää X:ssä julkaistuja viestejä koulutusaineistonaan, ei lopputulos ole yllätys.
Koska X:n käyttäjäkunta on pienenemään päin ja etenkin Suomessa lähinnä eliittien sekä vouhottajien käytössä, koko ilmiön voisi kuitata pöyristyttävänä mutta vähäpätöisenä ohjelmistovirheenä.
Enemmän pohtisin sitä, että Suomen Kuvalehden toukokuisessa jutussa (SK 22/2025) Grok mainittiin yhtenä kansanedustajien käyttämistä työkaluista. Kielimallit ovat tietokoneohjelmia, olkoonkin että monimutkaisia sellaisia ja osin sattumanvaraisesti toimivia. Silti: jos käyttäisin oikolukuohjelmaa, joka lisää tekstiin mielivaltaisesti kirosanoja, vaihtaisin sen toiseen.
On yhdenlainen ongelma, jos poliitikkojen ja mediavaikuttajien teksteihin päätyy tekoälytyökalujen takia virheellisiä faktaväitteitä maailmasta. On toisenlainen ongelma, jos niihin päätyy Hitler.