Kyllä, vieläkin pitää puhua
Svenska Yle uutisoi helmikuun alussa, että kolmannekselle äänestäjistä Pekka Haaviston kumppani on syy olla äänestämättä häntä. Alexander Stubbia äänestävistä 40 prosenttia pitää Haaviston seksuaalista suuntautumista epäsopivana presidentille, jatkoi Helsingin Sanomat.
Kävi selväksi, että Matti Rönkä ja Paula Pokkinen tarttuivat todelliseen ilmiöön, kun ottivat Ylen vaalilähetyksessä esiin homoseksuaalisuuden vaikutuksen äänestyspäätöksiin.
Joillekin koko aihe oli liikaa: asiatonta keskustelua, vääriä kysymyksiä, homofobisia toimittajia, takapajuinen kansa!
Mutta tällä kertaa toimittajat tekivät juuri sitä mitä pitikin.
Pitääkö tästä vieläkin puhua, oli toistuva kysymys. Asiahan käsiteltiin jo 12 vuotta sitten, kun Haavisto oli ensimmäisen kerran ehdolla.
Arvot ja asenteet muuttuvat usein hitaasti, mutta ne eivät muutu lainkaan, jos saavat pysyä piilossa. Maassa, jossa ”homo” on edelleen yleinen haukkumasana, ei pidä hyssytellä.
Julkinen, asiallinen keskustelu on tärkeää, eikä sellaista käydä somessa. Tai jos käydään, se hautautuu omista poteroista ammuttuihin piikkeihin ja asiattomuuksiin.
Jos journalismia ei olisi, missä ihmeessä käytäisiin järkevää, yhteistä keskustelua? Toimittajia voi moittia monesta ja aina on parantamisen varaa, mutta nyt heidän välittämänsä ja ohjaamansa keskustelu oli enimmäkseen oikein hyvää.
Hiljalleen muutostakin tapahtuu. Vielä 24 vuotta sitten puhuttiin aivan vakavasti siitä, voiko ”susipari” muuttaa linnaan: presidenttiehdokas Tarja Halonen ja Pentti Arajärvi elivät avoliitossa.
He avioituivat, kun Halonen oli valittu presidentiksi. ”Armahdettiin virkamiehiä”, Halonen kertoi viime syksynä. Avoliitto oli aiheuttanut protokollaongleman: ei tiedetty, miten tituleerata Arajärveä, ”puolisossa” oli jotain hankalaa.
Nyt koko juttu tuntuu absurdilta vitsiltä.
Vaalijournalismi kertoo meille paitsi ehdokkaista myös äänestäjistä. Se panee kansan katsomaan peiliin ja huomaamaan, että sieltä näkyy kirjava joukko. Toisinaan se jopa purkaa stereotypioita: Vaikka 60-vuotias Kari Jeronen Kauhajoelta kulkee karvalakissa, häntä ei kiinnosta, onko presidentti homo vai hetero.