Nelipäiväisen työviikon kokeilu oli menestys
Lyhyempi työviikko ei kuitenkaan sovi kaikkiin työpaikkoihin.
Työaikakokeilu oli menestys
Kalle Mikkolan kommentti (SK 12/2023) liittyen Tiina Raevaaran kolumniin Britannian nelipäiväisen työviikon kokeilusta ei kestä tarkastelua koskien väitettä, että tutkimus olisi kelvoton.
Kyse todellakin on tutkimuksesta, ei ”tutkimuksesta”. Siinä koettiin 61 yrityksen siirtymisestä nelipäiväiseen työviikkoon niin paljon positiivisia asioita, että 56 yritystä päätti jatkaa tätä työviikkomuotoa. Näistä 18 päätti, etteivät ne palaa enää viisipäiväiseen työviikkoon ollenkaan.
Nelipäiväistä viikkoa tekevien työntekijöiden sairauslomapäivät vähenivät 65 prosenttia. Työntekijöistä 71 prosenttia koki työuupumuksen ja -stressin vähentyneen.
Näitä faktoja vasten on vaikea väittää etteikö koe olisi ollut menestys.
Tietenkään kaikkiin mahdollisiin työpaikkoihin tämä ei sovi, eikä ole vaadittukaan, että jokaisen yrityksen pitäisi pakolla siirtyä nelipäiväiseen työviikkoon.
Mika Lehtimäki