Lukijoilta: Valtiovalta jarruttaa tieteen kehitystä
Valtiovalta on asettanut tieteessä edistymiselle melkoisen esteen, kun se ei hanki tieteellisten aikakauslehtien uusimpia numeroita tieteellisten kirjastojen käyttöön.
Valtiovalta jarruttaa tieteen kehitystä
Kansleri Kaarle Hämeri käsitteli ”Tiedepolitiikassa on tähdättävä huipulle” -kirjoituksessa (SK 16/2023) ansiokkaasti tieteellisen tutkimuksen tärkeyttä. Hän ei kuitenkaan ollut huomannut, että valtiovalta on asettanut tieteessä edistymiselle melkoisen esteen, kun se ei hanki tieteellisten aikakauslehtien uusimpia numeroita tieteellisten kirjastojen käyttöön. Erityisesti informaatiotutkimuksen ja tietotekniikan alalla ei ole mahdollista lukea netin kautta muutamaa alan tärkeintä lehteä, vaan on tyydyttävä viisi vuotta ja sitä vanhempiin lehtiin. Valtiovalta on tällä tavalla päättänyt, ettei Suomi tähtää tieteen huipulle ainakaan tietotekniikassa.
Pertti Järvinen
professori emeritus
Ei muuteta vaalitapaa
Juha Antinkaapo ehdotti, että Suomessa äänestettäisiin pääministeristä erikseen (SK 16/2023).
Sellainen uudistus vähentäisi entisestään äänestäjiä ja on aiheeton.
Olen äänestänyt kaikissa eduskuntavaaleissa vuodesta 1958 alkaen enkä ole nähnyt mitään ongelmaa. On päinvastoin ollut mielenkiintoista seurata hallitusten muodostamista. Juuri tällä kertaa se on vihervasemmistohallituksen jälkeen erittäin mielenkiintoista!
Irja Röntynen
Kokemäki