Ongelman ydin näkyy savun keskeltä

Profiilikuva
pääkirjoitus
Teksti
Matti Kalliokoski
Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden vastaava päätoimittaja.

Lähi-itä pystyy tuottamaan kerta toisensa jälkeen pettymyksen sille, joka uskoo ihmisen kykyyn pyrkiä kohti parempaa. Nyt roihun sytytti äärijärjestö Hamas, joka yllätti viime viikonloppuna Israelin Gazasta tehdyillä raketti-iskuilla.

Alueen ongelmat kuitenkin periytyvät kaukaa, eikä niiden ratkaiseminen ole helppoa. Israelilaisille täytyy tarjota turvallisuutta ja palestiinalaisille tulevaisuutta.

Lähi-itä on erittäin vähän integroitunut. Toisesta suunnasta katsoen sen asukkailla olisi paljon voitettavaa, kun vaikkapa liikenneyhteyksiä, energiahuoltoa ja vesihuoltoa voitaisiin kehittää yhdessä. Israelilaisyritykset kaipaavat koulutettua palestiinalaistyövoimaa. Askelista eteenpäin kertyisi kaikille jaettavaa.

Silti pyrkimykset kohti kestävää rauhan tilaa valuvat toistuvasti hiekkaan. Tai jos tarkkoja ollaan, Israelin ja palestiinalaisten välillä ei ollut meneillään ponnistuksia, jotka olisivat voineet raueta sodan nyt kiihtyessä.