Joukkomurha, terroristi-isku vai joukkoammuskelu?

MEDIAKOLUMNI: Ei ole yhdentekevää, miksi asemiehiä nimitetään.

Profiilikuva
joukkomurha
Teksti
Vappu Kaarenoja
Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden toimituspäällikkö.
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Nimitys ei ole yhdentekevä, huomasi Helsingin Sanomat (14.6.). Lehden pääkirjoittaja moitti Donald Trumpia, joka käytti floridalaisessa yökerhossa tehtyä joukkomurhaa poliittisena aseena: Donald Trumpille osoitukseksi terrorismista riitti se, että tappaja oli muslimi.

Republikaaniehdokas ei ollut ainoa, jolla oli kiire julistaa tekijä terroristiksi – viittasihan tekijän nimi Omar Mateen Lähi-itään. Pian selvisi, että Mateenin vanhemmat olivat kuin olivatkin kotoisin Afganistanista. Los Angeles Times nosti otsikkoon mielenkiintoisimman asian. Tiedot Orlandon terrori-iskusta päivittyvät: ”Amerikkalaisten lakattava pommittamasta Isisiä Syyriassa”, asemies sanoi.

Tv-kanava CNN alkoi puhua terroristista.

 

Kolme päivää iskun jälkeen tiedot olivat jälleen päivittyneet. Tekijä ei ollutkaan erityisen harras muslimi. Isis-kytkökset olivat ilmeisesti löyhiä.

Otsikoissa alettiin käyttää terrorismin rinnalla sanaa joukkoammuskelu. New York Timesin mukaan oli tapahtunut massacre, verilöyly.

CNN:kin sanavalinnat muuttuivat.

Mateeniin alettiin viitata samanlaisilla substantiiveilla kuin Dylan Roofiin vuosi aikaisemmin.

Roofia ei nimitetty terroristiksi oikeastaan missään vaiheessa, vaikka hän tappoi yhdeksän tummaihoista ihmistä julistaen, että ”mustien on mentävä”.

Poliittisesta motiivista huolimatta Roof oli kirkkoampuja, ampuja tai asemies.

 

Terrorismin määrittely ei ole helppoa suomalaisellekaan medialle, vaikka määritelmän voi lukea ilmaiseksi esimerkiksi Wikipediasta: ”Yksilön tai ryhmän harjoittamaa väkivaltaa, jonka tarkoitus on viranomaisten uhkaamisen ja yleisöön kohdistuvan pelon avulla vaikuttaa päätöksentekoon.”

Sama HS:n pääkirjoitus, joka toruu Trumpia terrorismikortin käyttämisestä, mainitsee ”Utøyan saarella heinäkuussa 2011 tehdyn joukkomurhan”.

”Joukkomurhaaja” tappoi sosiaalidemokraattisten nuorten kesäleirillä yli 70 ihmistä ja selitti myöhemmin, että halusi pelastaa Norjan monikulttuurisuudelta.

Muistan itsekin kirjoittaneeni tuolloin ”Norjan joukkomurhasta”.

Silti jostain syystä tänä keväänä ”Pariisin terroristi-iskuista”