Pesula-alan järjestöt vaativat kuria laitospyykkien kilpailutukseen

kilpailutus
Teksti
Kustaa Hulkko
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Suomen Kuvalehden aloittama keskustelu pesulakilpailun väärinkäytöksistä jatkuu. Työmarkkinajärjestöt vaativat hankintalain porsaanreikien tukkimista.

Tekstiilihuoltoalan työntekijä- ja työnantajajärjestöt vaativat yhdessä, että hankintalainsäädäntö on ulotettava koskemaan myös hankintasopimuksia.

Järjestöjen mukaan nykyisen hankintalainsäädännön puutteet mahdollistavat ammattimaisen vilpillisen toiminnan.

Erityisesti kunnissa hankintalain mukaisia kilpailuja on voitettu perättömillä tarjouksilla.

”Mikäli tarjouskilpailun voittajan vilpillisyys paljastuu vasta sopimuksen teon jälkeen, ei hankintalaki enää anna suojaa kilpailussa vääryydellä hävinneille osapuolille”, sanovat ammattiliitot Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ja Teollisuusalojen ammattiliitto TEAM sekä työnantajajärjestö Tekstiilihuoltoliitto ry julkilausumassaan.

Suomen Kuvalehden hiljattain paljastamat julkisen hankintakilpailutuksen väärinkäytökset kaupungeissa eri puolilta Suomea ja Helsingin poliisilaitoksella todistavat, että suomalaisen hankintalainsäädännön porsaanreikien hyväksikäyttäminen on ammattimaista ja jatkuvaa”, järjestöt toteavat.

Järjestöjen mukaan kilpailutuksia ovat voittaneet yritykset, jotka ovat väittäneet täyttävänsä tarjouspyynnön vaatimukset, mutta joilla ei ole tosiasiassa mitään edellytyksiä niitä täyttää. Näissä tapauksissa kilpailuttaja ei ole selvittänyt kunnolla palveluntarjoajan taustoja.

”Laissa selvä aukko”

Järjestöt pitävät räikeänä epäkohtana sitä, että jos perusteettoman tarjouksen tekijä on selvinnyt kuivin jaloin tarjouskilpailumenettelystä, hän on turvassa.

”Varsinaista hankintasopimusta tehtäessä tarjouspyynnön vaatimuksilla ja tarjoajan itsestään esittämällä kelpoisuudella ei ole enää mitään merkitystä. Tämä johtuu siitä, että julkisten hankintojen lainsäädäntö ei koske hankintasopimuksia. Käytännössä tilanne on johtanut siihen, että perusteettoman tarjouksen tekijä on vapaa tuottamaan voittamansa palvelun haluamallaan tavalla”, alan järjestöt sanovat.

Liittojen mielestä tukittava julkisten hankintojen lainsäädäntö on heti ulotettava myös hankintasopimuksiin.

EU-direktiiviin perustuva lainsäädäntö määrittelee kyllä tarkasti, kuinka tarjouskilpailu pitää toteuttaa julkisissa eli verovaroin tapahtuvissa hankinnoissa. Ongelma järjestöjen mukaan on siinä, että kun hankintasopimus tehdään tarjouskilpailun jälkeen, sopimuksen tekemisestä ei laissa ole määräyksiä.

Allekirjoittaneet liitot esittävät, että julkisia hankintoja koskevaa lainsäädäntöä kehitetään viipymättä siten, että lainsäädännöllä turvataan läpinäkyvyys ja syrjimättömyys myös itse hankintasopimuksissa.

Aiheesta lisää
Pesula-ala: Huono kilpailutus on terveysriski (Suomenkuvalehti.fi 22.2.2011)
Pesulasumutus: Salaperäinen tohtori Knorr löytyi (Suomenkuvalehti.fi 11.2.1011)
Virolaispesula sumutti suomalaisia asiakkaitaan – jälkipyykki jatkuu (Suomenkuvalehti.fi 5.2.2011)
Pesulahuijaus: Näin Gorefield hankki ”tytäryhtiön” (Suomenkuvalehti.fi 1.2.2011)
Poliisia huijannut virolaispesula sumutti myös suomalaista alihankkijaa (Suomenkuvalehti.fi 28.1.2011)
Virolainen pesula harhautti Helsingin poliisilaitosta (Suomenkuvalehti.fi 28.1.2011)