Kittilässä meno jatkuu: Kunnanhallitus ohitettiin, kun hissiyhtiöön valittiin edustajia – pitkälti kunnanhallituksesta

Jää epäselväksi, kuka oikein valitsi kunnan edustajat hissiyhtiön hallitukseen. Osa valituista on syytteessä.

Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Laittomuudet jatkuvat Kittilän kunnan hallinnossa. Tällä kertaa lakia ei noudatettu, kun hissiyhtiön hallitukseen valittiin kunnan edustajat.

Suomen Kuvalehden tietojen mukaan 1. maaliskuuta pidettiin kunnan enemmistöomistaman hissiyhtiön Oy Levi Ski Resort Ltd:n yhtiökokous, jossa yhtiölle valittiin uusi hallitus.    

Erikoiseksi yhtiön hallituksen valinnan tekee se, että Kittilän kunnanhallitus ei ole käsitellyt asiaa lainkaan  ennen yhtiökokousta.

Kunnanhallituksen tulisi konserniohjauksesta ja -valvonnasta vastuullisena toimielimenä ohjeistaa kunnan yhtiökokousedustajaa siitä, keitä yhtiön hallitukseen nimitetään kuntaomistajan edustajina. 

Tällaista ohjeistusta kunnanhallitus ei ole päässyt antamaan, sillä vs. kunnanjohtaja Sanna Ylinampa ei ole tuonut asiaa kunnanhallituksen käsiteltäväksi.  

 

Kuntaomistajan ääntä käytti kunnanvaltuutettu ja kunnanhallituksen varajäsen Marita Toivanen (vas), joka valittiin yhtiökokousedustajaksi kunnanvaltuustossa elokuussa 2017.

Toivasen esityksestä Oy Levi Ski Resort Ltd:n hallitukseen valittiin kunnan edustajina Tarmo Salonen, Pekka Rajala, Merja Korva, Marita Toivanen ja Antti Aarrevaara. Varajäseniksi valittiin Mika Kuusela ja Paula Nevalainen.

Toiseksi suurinta osakasta Levin Matkailukeskus Oy:tä yhtiön hallituksessa edustavat Sanna Leinonen ja Jani Salenius.   

Uusi hallitus kokoontui välittömästi yhtiökokouksen jälkeen ja valitsi puheenjohtajakseen Salosen ja varapuheenjohtajakseen Rajalan. 

Tarmo Salonen (ps/sit) on Kittilän kunnanhallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja, ja Pekka Rajala (kesk) on kunnanhallituksen puheenjohtaja. Merja Korva (kesk) on kunnanhallituksen jäsen ja Marita Toivanen siis kunnanhallituksen varajäsen. Paula Nevalainen (vas) on kunnanvaltuutettu ja Mika Kuusela (kesk) varavaltuutettu.  

Hissiyhtiön uuden hallituksen varsinaisista ja varalla olevista jäsenistä Salonen, Korva, Kuusela ja Nevalainen on asetettu syytteeseen muun muassa törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä kunnanjohtaja Anna Mäkelän irtisanomisasiassa.   

Lisäksi hissiyhtiön toimitusjohtaja Jouni Palosaari on asetettu syytteeseen luottamusaseman väärinkäytöstä hissikilpailutusasiassa.

Kaikki syytteeseen asetetut ovat kiistäneet syyllistyneensä mihinkään rikokseen.  

Ylinampa ilmoitti asiasta sähköpostitse kunnanhallituksen jäsenille vasta 7. maaliskuuta.

Kunnanhallitus sai jälkikäteen ilmoituksen, että kunnan enemmistöomistaman hissiyhtiön hallitus on nimitetty.

Suomen Kuvalehden tietojen mukaan Marita Toivanen ilmoitti asiasta vs. kunnanjohtaja Sanna Ylinampalle 1. maaliskuuta yhtiökokouksen jälkeen sähköpostitse.  

Vs. kunnanjohtaja Sanna Ylinampa ilmoitti asiasta sähköpostitse  kunnanhallituksen jäsenille vasta 7. maaliskuuta – vuorokausi sen jälkeen, kun Jouni Palosaarelle oli annettu kunnanhallituksen luottamus ja tuki äänin 4–3.    

Kun kunnanhallitus ei ole ohjeistanut kunnan yhtiökokousedustajaa hissiyhtiön hallitusjäsenten nimittämisasiassa, jää epäselväksi, kuka tai ketkä valinnan ovat oikein tehneet.

Joka tapauksessa Pekka Rajalan ja Tarmo Salosen, kunnanhallituksen puheenjohtajan ja ensimmäisen varapuheenjohtajan, on täytynyt tietää, että kunnanhallitus ei ole asettanut heitä ehdolle. Sama koskenee kunnanhallituksen jäsentä Merja Korvaa ja yhtiökokouksessa kuntaa edustanutta Marita Toivasta.

 ”Näyttää siltä, että selvitysryhmän kannanotoille ei ole annettu Kittilässä mitään merkitystä.”

Rikos- ja prosessioikeuden emeritusprofessori Pekka Viljanen muistuttaa valtiovarainministeriön asettaman Lex Kittilä -selvitysryhmän kiinnittäneen raportissaan huomiota siihen, että Kittilän kunnassa ei ole vahvistettu konserniohjeistoa ja että konserniyhteisöjen ohjaus ja valvonta on puutteellista.  

Lex Kittilä -selvitysryhmä luovutti 27. helmikuuta raporttinsa, jossa se esitti toimenpiteitä kunnan hallinnon saattamiseksi lailliseen tilaan. 

”Selvitysryhmän johtopäätös oli, että konserniyhtiöiden seurantaa ja johtamista on kehitettävä. Nyt näyttää siltä, että selvitysryhmän kannanotoille ei ole annettu Kittilässä mitään merkitystä”, Viljanen sanoo. 

”Pari päivää selvitysryhmän raportin julkistamisen jälkeen pidetyssä hissiyhtiön yhtiökokouksessa kuntaa edustanut henkilö on ollut valitsemassa yhtiön hallitukseen kunnan edustajiksi henkilöitä, jotka selvitysryhmän mielestä pitäisi pidättää kaikista luottamustoimistaan. Mistä heitä tässä tilanteessa näin palkitaan”, virkarikosprofessori kysyy. 

Vaikka luottamustoimesta pidättäminen ei sinänsä tarkoita kyseisten henkilöiden ”poistamista konserniyhtiöiden toimielimistä”, Pekka Viljasen mukaan omaa kuntaa vastaan tehdyistä teoista syytteessä olevien päättäjien valinta yhtiön hallitukseen on täysin asiatonta. 

”Näyttää siltä, että Kittilässä tarvitaan vielä toinenkin selvitysmenettelykierros, koska kunta ei näköjään halua omin toimin korjata hallintoaan asialliseksi”, professori arvioi. 

Viljanen on seurannut Kittilän päätöksentekoa Suomen Kuvalehden pyynnöstä pian neljän vuoden ajan.  

 

Suomen Kuvalehti tavoitti Marita Toivasen puhelimitse, mutta hän sulki puhelimen välittömästi ennen kuin toimittaja sai kysytyksi hissiyhtiön hallituksen nimitysasiasta.  

Vs. kunnanjohtaja Sanna Ylinampaa Suomen Kuvalehti tavoitteli sekä puhelinsoitolla että seuraavalla tekstiviestillä:  

 Tervehdys, Suomen Kuvalehti pyytää kiireellisesti kommenttianne tähän asiaan: Levin hissiyhtiön hallitus on nimitetty 1.3.2018 ilman kunnanhallituksen antamaa ohjeistusta siitä, keitä kuntaomistajan edustajiksi tulee valita. Tässä on rikottu kunnan hallintosääntöä ja kuntalakia. Ette ole tuonut esittelijänä asiaa kunnanhallitukseen. Miksi ette?    

Ja kuka päätti yhtiön hallituksen kuntaa edustavista jäsenistä, kun kunnanhallitus ei ole käsitellyt asiaa lainkaan?” 

Sanna Ylinampa ei vastannut kysymyksiin määräaikaan mennessä.  

Aikajana Kittilän kunnan tapahtumista vuodesta 2013 alkaen löytyy täältä.

 

Juttu on julkaistu 8.3.2018 klo 21.20 ja sitä on päivitetty klo 21.59: Poistettu Marita Toivasen nimen perästä ylimääräinen virheellinen puoluetunnus.