Kansalaispalveluksesta ratkaisu säästöjen sijaan
Mitä huonommin hoidettu väestö, sitä puolustuskyvyttömämpi valtio, kirjoittaa Kim Väisänen.
Hyvinvointialueiden säästöt henkilöstön irtisanomisina ja palvelujen karsimisina eivät vaikuta vain maakuntaan, vaan koko Suomeen.
Säästöjen vuoksi ihmiset eivät pääse riittävän ajoissa hoitoon. Hyvinvointialueiden säästöt vaarantavat huoltovarmuutta, väestönsuojelua ja evakuointia. Säästöjen seurauksena kriisihenkilöstöä on liian vähän.
Suomesta puuttuu edelleen koko ikäluokan kattava aseellinen tai aseeton kansalaispalvelus, joka antaisi väestölle valmiuden toimia luonnonkatastrofeissa, kyberhyökkäyksissä ja sodassa.
Säästöt vaikuttavat väestön toimintakykyyn poikkeusoloissa. Mitä huonommin hoidettu väestö, sitä puolustuskyvyttömämpi valtio.
Miten eduskunta aikoo tasa-arvoistaa terveydenhuollon varallisuudesta riippumatta kaikille kansalaisille, edistää väestön ennaltaehkäisevää terveydenhuoltoa, lyhentää potilasjonoja sairaudenhoidossa ja vahvistaa kansaa poikkeusoloihin?
Kim Väisänen, Oulu