Miksi kokoomus teki tutkintapyynnön poliisille?
Yksityishenkilö oli maksanut noin 200 kokoomusnuoren jäsenmaksun. Kaikenlaiset vaikuttamisyritykset ovat moitittavia, sanoo puoluesihteeri.
Kokoomus teki helmikuussa tutkintapyynnön poliisille. Yksityishenkilö oli maksanut noin 200 kokoomusnuoren jäsenmaksun, osin ilman näiden hyväksyntää. Maksutiedot oli saatu puolueen nuorisojärjestön kautta. Miksi pyysitte poliisia tutkimaan asiaa, puoluesihteeri Maggie Keskinen?
”Meillä ei ollut varmuutta siitä, onko maksutietojen mukana mennyt henkilötietoja. Puolueeseen kuuluminen luokitellaan tiedoksi, jota pitää käsitellä erityisellä herkkyydellä.”
Poliisi ei aloittanut esitutkintaa. Mitä mieltä puolue on ratkaisusta?
”Se oli poliisin harkintaa. On tietysti hyvä, että poliisi ei epäile rikosta.”
Onko muita henkilötietoja mennyt?
”Ilmeisesti ei.”
Puolue piti tutkintapyynnössä mahdollisena, että järjestelyllä olisi yritetty vaikuttaa puoluekokouksen päätöksiin. Puoluekokouksessa yhdistysten äänimäärät perustuvat maksun maksaneiden jäsenten määrään. Mikä on puolueen tämänhetkinen käsitys aiheesta?
”Minulla ei ole ihan tarkkaa käsitystä tästä, mikä lopullinen motiivi on ollut. Asia on sen verran laaja, ja siihen liittyy useita henkilöitä.”
Jatkuuko asian selvittäminen jollain tavalla?
”Puolueen osalta ehkä keskeisin seuraus oli, että Kokoomuksen Nuorten Liiton (KNL, eli kokoomusnuoret) edustajat jättäytyvät pois puoluehallituksesta. Se on järjestöpoliittisesti hyvin raskas toimi. Asian selvittäminen ja jatkoseuraamukset ovat nyt siirtyneet KNL:lle.”
Miksi vaikuttamisen mahdollisuus oli mainittu tutkintapyynnössä, vaikka se ei ole rikosnimike?
”Kun demokratiaa uhataan maailmalla, haluamme vaalia myös puolueen sisäistä demokratiaa ja toiminnan läpinäkyvyyttä. Siksi kaikenlaiset vaikuttamispyrkimykset ovat puoluejohdon mielestä erityisen moitittavia.”
Milloin kokoomusnuoret voi saada takaisin edustuksen puoluehallituksessa?
”Puoluevaltuusto valitsee seuraavan hallituksen vuoden 2027 alussa. Tätä ratkotaan varmasti silloin.”