Kysely: Isis-terrorijärjestöllä kannatusta myös Euroopassa
Sotarikoksiin syyllistynyttä Isisiä kannattaa joka kuudes ranskalainen.
Joka kuudes ranskalainen suhtautuu myönteisesti Irakia ja Syyriaa terrorisoivaan äärijärjestöön Isisiin, ja kannatusta on jonkin verran myös Britanniassa ja Saksassa, kertoo tuore kysely.
Brittiläisen ICM Research -firman tekemän mielipidetiedustelun mukaan 16 prosentilla ranskalaisista, seitsemällä prosentilla briteistä ja kahdella prosentilla saksalaisista on ”erittäin myönteinen” tai ”jonkin verran myönteinen” asenne Isisiä kohtaan. Kyselyssä oli mukana 3007 ihmistä näistä kolmesta maasta.
Kaikissa maissa on paljon maahanmuuttajia, ja maista on lähtenyt satoja muslimeja taistelemaan Isisin riveissä Syyriassa. YK:n mukaan Isis on Syyriassa syyllistynyt sotarikoksiin.
Mielipidetiedustelun tilaaja oli Venäjän valtion mediayhtiö Rossija Segodnija. Venäjä tukee Syyrian sodassa presidentti Bashar al-Assadin hallintoa.
ICM Research on kuitenkin hyvämaineinen tutkimusyhtiö, jonka palveluita ovat käyttäneet muun muassa Guardian– ja Scotsman-lehdet. Yhtiö on myös markkinatutkimusalan ESOMAR-järjestön jäsen. Järjestössä on mukana muun muassa suomalainen Taloustutkimus Oy.
”Yleensä mielipidetutkimuksissa suurin virhelähde on kysymyksen sanamuoto”, sanoo Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö Juho Rahkonen. ”Virhemarginaali, tilastollinen edustavuus ja ylipäänsä tilastollis-matemaattiset jutut ovat paljon helpompia hallita, koska ne pohjautuvat matematiikkaan. Kysymyksen muotoilussa pitää olla tarkkana, ettei se johdattele vastaajaa mihinkään suuntaan.”
Rahkonen pitää Isis-kyselyn tuloksia luotettavina.
”Kysymys on mielestäni hyvin ja ammattitaitoisesti laadittu, kaikkien alan hyvien käytäntöjen mukaisesti. Juuri noin sitä pitää kysyä. Tilastolliset painotuksetkin on näköjään tehty, kuten asiaan kuuluu.”
Kannatusluvut yllättivät Rahkosen. ”Jokaisessa kyselyssä löytyy ’outliereitä’, sanotaanhan että poikkeus vahvistaa säännön. Saksan ja Britanniankin luvut näyttävät sellaisilta, jotka menevät normaaliuden piikkiin, mutta etenkin tuo ranskalaisten keskuudessa oleva suuri kannatus ihmetyttää.”
Kuusitoista prosenttia on silti tilastollisesti pienehkö vähemmistö, Rahkonen sanoo.
”Tässä kysymyksessä se tuntuu hätkähdyttävän isolta. Turhautunutta maahanmuuttajanuorisoa Ranskassa ilmeisesti kuitenkin piisaa – enemmän kuin Britanniassa ja Saksassa.”