Suomen kuvalehti

19.8.2011 klo 10:00

Heidi Hautala tapaa Dalai-laman - Suomi jatkaa kuurupiiloa

Heidi Hautala”Kiina haluaa, että sitä kohdellaan suurvaltana. En hyväksy, että se saisi päättää, ketkä ovat vihollisiamme”, sanoo Dalai-laman tapaava Heidi Hautala.

Tiibetin hengellinen johtaja Dalai-lama vierailee Suomessa 18.-21. elokuuta. Monien maiden johtajat välttelevät hänen tapaamistaan, koska Kiina pitää yhteydenpitoa miehittämänsä maan keulakuvaan vihamielisenä tekona. Kehitysministeri Heidi Hautala (vihr) on ainoa suomalaisministeri, joka tapaa vieraan. Miksi päädyitte tähän ratkaisuun?

”Sain tapaamiskutsun toimiessani Euroopan parlamentin ihmisoikeusalivaliokunnan puheenjohtajana, eikä mieleni muuttunut, vaikka tulinkin sittemmin nimitetyksi ministeriksi. Olen tavannut hänet usein aiemminkin. En hyväksy sitä, että ystävämaamme Kiina saisi päättää, ketkä ovat vihollisiamme. On vaarallista antaa periksi sellaiselle valtiolle, joka harjoittaa räikeää panettelua ja kutsuu Dalai-lamaa munkinkaapuiseksi paholaiseksi. Olen seurannut 16-vuotiaasta myötätunnolla Dalai-laman työtä sekä Tiibetin kansan taistelua kulttuurinsa ja uskontonsa puolesta.”

Mitä ajattelette siitä, etteivät presidentti, pääministeri tai ulkoministeri tapaa Dalai-lamaa?

”Kuurupiilo on ollut vallalla siitä lähtien, kun Dalai-lama vieraili ensi kerran Suomessa. Ainakin 1990-luvulta lähtien on ollut kuitenkin tapana, että joku valtioneuvoston jäsen tapaa virkahuoneensa ulottumattomissa Dalai-laman. Poikkeus tapahtui vuonna 2006, kun ministeri Tanja Karpela (kesk) sairastui tapaamisen alla. Minulla ei ole syytä epäillä, ettei sairastuminen olisi ollut aito.”

Eikö vieroksunta anna oudon kuvan Suomesta, joka virallisesti korostaa demokratiaa ja ihmisoikeuksia?

”Esimerkiksi itsekin miehitettyinä olleilla Virolla, Liettualla Ja Latvialla riittää huomattavasti enemmän myötätuntoa Tiibetin kansaa kohtaan kuin Suomella.”

Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd) on sanonut olevansa Viron uudelleenitsenäistymisen 20-vuotisjuhlissa silloin, kun Dalai-lama on Suomessa. Suomi suhtautunee Tiibetiin yhtä välinpitämättömästi kuin aikanaan neuvostovallan alla olleisiin baltteihin?

”Dalai-lama tuntee myötätuntoa myös niitä kohtaan, jotka joutuvat Kiinan armottoman painostuksen kohteeksi.”

Onko Kiina painostanut teitä?

”Kiinan diplomaattiset edustajat eivät ole olleet minuun suoraan yhteydessä. Suurlähetystö on kyllä halunnut keskustella avustajani kanssa, mutta keskustelu ei ole ainakaan vielä toteutunut. Kiina haluaa, että sitä kohdellaan suurvaltana, eikä pidä siitä, että sen toteuttamiin ihmisoikeusloukkauksiin puututaan. Kiinan voimakkaat reaktiot ovat hämmästyttäviä, koska se on itse kiinnittänyt huomiota Suomen ja Ruotsin saamelaisten asemaan.”

Kiina on suuri markkina-alue, ihmisoikeudet taitavat jäädä Suomen kaupallisten etujen jalkoihin?

”Varmasti näin on, valitettavasti. Teen omalta osaltani työtä, jotta hallituksen ihmisoikeuspolitiikkaa vahvistetaan.”

Mikä merkitys on sillä, että Dalai-lama siirsi äskettäin poliittisen valtansa Tiibetin pakolaishallituksen uudelle pääministerille Lobsang Sangaylle?

”Muutos vie Kiinalta valttikortin. Kiina oli laskenut, että Pekingissä, kommunistisen puolueen suojissa kasvatettu väärä Pantshen-lama, hierarkian kakkonen, nousisi tiibetiläisten johtajaksi Dalai-laman joskus tapahtuvan poismenon jälkeen. Kiinan suunnitelmalla ei ole enää suurta merkitystä, koska maanpaossa elävät tiibetiläiset ovat siirtäneet poliittisen vallan demokraattisesti pois Dalai-lamalta, tämän oman tahdon mukaisesti.”

Kuva Roni Rekomaa / Lehtikuva

Asiat

Dalai-lama , Heidi Hautala , Kiina , ihmisoikeudet

Joko olet tilannut Suomen Kuvalehden uutiskirjeen?

Saat uusimmat, kiinnostavimmat ja puhutuimmat aiheet
kerran viikossa suoraan sähköpostiisi.


Tilaa Suomen Kuvalehti

Kommentit (11)

19.8.2011 klo 17:45 Tapsa-64

Tapsa-64 kirjoitti:

Ikuinen vastarannan kiiski.

19.8.2011 klo 19:22 HaMi

HaMi kirjoitti:

Pekingin näkökannalta Dalai-lama ja hänen kannattajansa ovat kuin tshetsheeni-separatistejä Moskovalle.
Jos Hautala ei katselisi Tiibetiä trendikkäiden Buddha-silmälasien läpi, hän voisi myöntää Tiibetin kehittyneen ja edistyneen takapajuisesta ja alkeellisesta luostareiden ja rukousmyllyjen keskittymästä.

19.8.2011 klo 19:56 Pro Suomi

Pro Suomi kirjoitti:

Hautala on ongelma Suomen hallitukselle monessakin suhteessa. Kuka tekee johtopäätökset ?

19.8.2011 klo 22:55 Varavoltaire

Varavoltaire kirjoitti:

Heidin menestymisstrategia ulkopolitiikan alueella on vaatia mahdottomia ja tulla esille täyttämällä tyhjiöt. Toimii henkilötasolla, joskaan ei edistä Suomen asiaa.

20.8.2011 klo 2:20 Urputan

Urputan kirjoitti:

Tämän hengenmiehen esikunta ilmeisestikin suorittaa matkajärjestelyt maasta toiseen, pyrkii hoitamaan kontakteja hallituksiin ja ellei se onnistu, lähettelee tapaamiskutsuja julkisuushakuisille toisen luokan poliitikoille.

Tämä esikunta on vuosikaudet pompotellut julkista sanaa myös Suomessa, koska ”pastorin” saapuminen tiedetään jo viikojakin etukäteen.

Jos tämä ”julkkis” tosiaan on kotikylänsä hengellinen johtaja, miksei tapaamiskutsuja ole lähetetty meidän hengellisille johtajillemme. Miksi hän haluaa ahdistella ”maallisia” johtajiamme? Onhan meillä mm pohjanmaalla omia uskonliikkeitä

joilla on kesäisin omat ”vauhtipäivänsä”. Miksei hän osallistu niihin.

Miksi pääministerin pitäisi kuluttaa aikaansa maailmaa kiertelevän fariseuksen kanssa kun on muutakin tekemistä? Suomessa poikkeaa kesäisin valtava määrä turisteja, hehän voivat loukkaantua, jos vain yksi pääsee pääministerin puheille!

20.8.2011 klo 5:11 Ursus Maritimus

Ursus Maritimus kirjoitti:

' (Taa) Lama on kristinuskon irvikuva, puttalaista valhetta.'

Tuo kommentti eraan toisen median palstoilta kiteyttanee suurimmalta osin naiden SK:n kommentoijien kolkkoja kirjoituksia.
No, olihan siella myos kommunismin hyvaa tuovaa sanomaa.
'Buddhalaisista silmalaseista' haluaisin kirjoittajalle huomauttaa etta ne ovat olleet 'trendikkaat' jo 2554 vuotta.

Pitaisiko valtion nykyjohdon ottaa Tiibetin hengellinen johtaja virallisesti vastaan?

No, ainakaan presidentti ei voi, ei ihan talla hetkella, on suruaika menossa. Kissukka lahti reinkarnaatioon.
Ulostusasiain ministeri ilmoitti ettei

han kaikenkarvaisia jouda tapailemaan.
Rauhanmerkki pysyy kuitenkin tiukasti rintapielessa.

Rakkauden Puolue, SDP, on niin saamaristi rauhan kannalla. Dalai Laman levittama vakivallan vastainen sanoma ei kuitenkaan ole sita OIKEATA sosialidemokraattista rauhansanomaa.
Ahtisaari, rauhannovelisti, on kovasti rauhan miehia. Ei tavannut DL:aa presidenttina ollessaan. Ei ole tavannut nytkaan. Sosialidemokratia elaa Ahtisaaren ajatusmaailmassa.
Ja tuleva NATO-jasenyys.

Kristittittyjen kaunaisen suhtautumisen ymmarran. Pitavat ihan oikeana etta Jessen ilosanomaa levitetaan yli koko Aasian ('Kiina tarvitsee Jeesuksen!)

Rakenteilla ollut vaatimaton buddhalaiskeskus (Suomessa) yritettiin hajottaa, kerran polttaa. Tyokalut rakennustyomaalta varastettiin useampaan kertaan. Ja suvaitsevaiset kelpo kristityt riemuitsivat. Pakanauskonnot takaisin Aasiaan! Kristillinen rakkaus ja suvaitsevaisuus vallitkoon!

Onko DL kaynyt vakisin soittelemassa ovikelloja ja levittamassa buddhalaisuutta?
Kuinka monta buddhalaismunkkia on kaynyt ovellanne tai tullut iholle kun olette tyosta kavellyt kotiin?
Onko DL kaynyt pyytamassa Hornetteja tai suomalaisia sotaurhoja ajamaan nama kiinalaiset 'kehityksen tuojat' takaisin Kiinaan?

Jos kirjoittelijoiden kaunainen asenne perustuu vain Kiinan propagandamyllyn oikeaan totuuteen, ei liene toiveita etta koskaan oman ajattelun kipina pikku paakkosessa leimahtaisi.

Hautalalle pisteet tassa asiassa.

Tanja Karpelan oli jonkinlainen ministeri silloin kun uusi paavi Vatikaaniin valittiin.
Karpela oli SUOMEN VALTION MINISTERINA JA EDUSTAJANA tilaisuudessa.
Karpela lankesi polvilleen ja nuoleskeli vanhan patun etutassua.
Onko Suomi niin roomalaiskatolinen maa etta ministerin pitaa menna kuolaamaan jonkun TOISEN VALTION paamiehen vanhuuden maksalaiskien kirjavoittamaa katta?

Dalai Lama ei olisi vaatinut etta kapalaa nuoleskellaan. Jos ei kommunismin tai kristinuskon takia olisi voinut edes katta puristaa, pelkka wai-tervehdys olisi riittanyt.
Mutta kun ei niin ei.

Pitakaa edelleen tiukka linja, Suomen poliitikot! Jos suututatte Kiinan, kuka maksaa sen vastuullisen politiikan laskut jos Kiina pistaa lainahanan kiinni! Ehka myos ilmoittaa ettei enaa ota suomalaisia yrityksia globalistumaan Kiinaan.

Teki mieleni muistutella kun Israelin pm Moshe Dayan vieraili Suomessa.
Suomen pm:lla oli mummon monttubileet, ulostusasiain ministeri oli vatsataudissa ja ulosti vessassa, presidentti…

Venajan lapsiasiamies sai melkein valtionpaamiehen vastaanoton.

'Jeesus on Jeesus, Mooses on Moose, mutta bisnes on bisnes…'

Mutta muistakaa aina kysella: MITA MEISTA MUUALLA AJATELLAAN?

20.8.2011 klo 21:43 Eristäminen ja leimaaminen ei ole tätä päivää

Eristäminen ja leimaaminen ei ole tätä päivää kirjoitti:

Arvostan sitä, että Heidi Hautala pyrkii katkaisemaan kiusaamis- ja eristämiskulttuurin politiikassa. Mielestäni monipuoliseen ja tasa-arvoiseen vuorovaikutkseen perustuva yhteistyö olisi kestävämpi perusta yhteiselle hyvälle maailmassa.

Eristäminen, leimaaminen ja marginalisointi eivät ole tätä päivää.

21.8.2011 klo 5:02 Oso Blanco

Oso Blanco kirjoitti:

Kuinkahan korkealla Suomen politiikassa uskotaan Kiinan maailmalle syottamaa sontaa?

Dalai Lama kiertelee maailmaa. Kun 'pistaytyy' kotonaan, siella jossain Intian pohjoisessa osassa, hanen olinpaikkansa tiedetaan melko tarkoin.

Jos Pekingin herrat olisivat halunneet paasta hanesta eroon, se olisi tapahtunut jo kauan sitten. Jopa trendikkaiden punaisten lasien lapi katseleva halveksii kommunismin mahtia ja Kiinan 'jamesbondien' taitoa.

Eivathan Pekingin herrat (anteeksi HaMi, tyolaistoverit tietysti) nyt parhainta asiamiestaan pista reinkarnatioon!

Jokaisessa maassa missa Dalai Lama

vierailee, Kiinan lahetystosta tulee tovereilta tulikevenkatkuinen uho etta jos valtion johto kay edes moikkaamassa tata tiibetilaista murhaajaa ja toisinajattelijaa, tulee oikein karpikoirien kusimyrsky!

Kiina testaa mitka valtiot ovat jo valmiiksi kyyryssa, senkuin potkitaan lisaa.
Ehka jossain Kansojen Hallin uumenissa on maailmankartta. On tarroja joita voidaan karttaan kiinnittaa. Tarrassa on kuva missa kiinalainen sotilas antaa ravakan potkun surkimuksen perseelle. Tama tarra liimataan niiden valtioiden kohdalle missa poliitikot ovat jo valmiiksi paskat housussa.
Suomen kohdalla tama tarra on jo ollut aina, taitaa olla kellastunutkin.
Eivat viela ole liimanneet Viron kohdalle.

Ne valtiot joiden poliittinen johto on kutsunut Dalai Laman kahveelle, onko tapahtunut mitaan tsunamia? Ei. Suhteet ja kaupankaynti jatkuvat ennallaan. Ehka jopa parantuneet.
Tyolaistoverit Pekingissa myos arvostavat rohkeutta ja ryhdikkyytta.
Suomelle lahinna naureskelevat, arvaan.

Dalai Laman vierailun aikana joku ehka haaveilija iloitsi etta ajatella! Talla hetkella Suomen maaperalla on 2 rauhannobelistia yhta aikaa!

Ei ollut totta tamakaan unelma.
Oli vain 1 rauhannobelisti ja 1 rahannovelisti.
Kumpi on kumpi, sita sorvailijat metallipajoissaan mietiskelkoot.

21.8.2011 klo 9:20 ITA70

ITA70 kirjoitti:

Dalai Lama korosti eilen Espoossa oman ajattelun tärkeyttä.
Hän opettaa, että on tutkittava tarkkaan tarjotut ajatukset, otettava itse selvää asioista, tulkittava ja ymmärrettävä itse, ennenkuin voi uskoa, ”nousta uudelle tasolle”.
” The ultimate authority must always rest with the individual's own reason and critical analysis. ”
Tällainen opetus on suoraan auktoriteetteja vastaan.
Voi selittää osaltaan mm. Kiinan auktoriteettien suhtautumista häneen.

21.8.2011 klo 15:50 Historia opettaa

Historia opettaa kirjoitti:

Maailmassa on paljon myös hyviä auktoriteetteja - eivät kaikki auktoriteetit sunkaan ole pahasta. Omilla aivoilla ajattelun oppimisen ja opettelun soisi olevan jokaisen repertuaarissa. Se on jokaisen perusoikeus ja perusvelvollisuus ihmisenä. Tämän jälkeenhän vasta voi erotella hyvät ja huonot auktoriteetit toisistaan - se on jokaisen perusoikeus ja perusvelvollisuus ihmisenä.

Juuri sokea auktoriteettiusko ja ajattelun- ja sananvapauden kieltäminen ovat aina saaneet paljon pahaa aikaiseksi maailmassa.

21.8.2011 klo 19:03 als

als kirjoitti:

Suomalaiset poliitikot ovat selkärangatonta porukkaa.

Ilmoita asiaton viesti
Toimitus

Toimitus

Voit osallistua keskusteluun, kun olet rekisteröitynyt käyttäjäksi ja kirjautunut sisään.

kirjaudu sisään

Kirjoittaja

Matti Simula

Matti Simula

Kirjoittaja on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja. Lue kaikki kirjoittajan jutut

Tuoreimmat

Tuoreimmat kuvat