Miten paikannusta häiritään?

Häiriöt ovat lisääntyneet. Syynä on ainakin sää, mutta kenties myös Venäjä.

Hyvä selitys
Teksti
Suvi Tuomisto
2 MIN

Suomenlahden merivartiosto toistaa jokaviikkoisessa tiedotteessaan saman litanian: itäisellä Suomenlahdella esiintyy paikannuslaitehäiriöitä.

Satelliittipaikannusjärjestelmiä häiritään nyt enemmän kuin koskaan aiemmin, Traficom kertoi heinäkuun lopulla. Syynä on Venäjältä tuleva GNSS-häirintäsignaali.

GNSS on yleisnimitys maailmanlaajuisille satelliittinavigointijärjestelmille. Ne koostuvat Maata noin 20 000 kilometrin korkeudella kiertävistä satelliiteista, joiden lähettämät signaalit ovat maahan saapuessaan hyvin heikkoja.

Maan päällä oleva vastaanotin – esimerkiksi älypuhelin – tarvitseekin paikannukseen vähintään neljän eri satelliitin signaalin. Koska signaali saapuu valonnopeudella, etäisyys saadaan selville signaalin kulkuajan perusteella ja paikka voidaan laskea.