Miliisin OMON-erikoisjoukot pidättivät lokakuussa Moskovassa Sergei Udaltsovin, joka oli kutsunut koolle mielenosoituksen paikallisvaalien tulosta vastaan. Kuva Mikhail Metzel / AP / Lehtikuva.
Uutisvuosi 2009 muistetaan kotimaassa vaalirahoituksesta ja lautakasasta, maailmalla ilmastonmuutoksesta ja Obamasta. Ja oli meillä sikainfluenssakin jonkin aikaa. Ja talouskriisi.
Suomen Kuvalehden numero 1/2010 tarjoaa kattavan paketin vuoden 2009 tapahtumia. Lehti ilmestyy torstaina 31.12.2009.
Mutta mitä tapahtumia jäi varjoon – uutisoimatta Suomessa, pienelle huomiolle tai mitkä eivät herättäneet sellaista keskustelua kuin olisi saattanut olettaa? Tässä SK:n toimituksen muutamia ehdokkaita (lista ei ole tärkeysjärjestyksessä):
Yhdysvallat ei suljekaan Guantanamon vankileiriä 22.1.2010, toisin kuin presidentti Barack Obama vannoi.
Baathistien ja islamistien kapinan voimistuminen jälleen Irakissa. Suomessa tästä aiheesta on uutisoitu lähinnä yksittäisiä pommi-iskuja.
Pakistan: Siviilihallinnon huteruus sekä Yhdysvaltain harjoittama lennokkisota.
Peruskoulun tuntijaon uudistaminen Suomessa. Työryhmän ehdotus valmistuu vapuksi 2010, mutta vielä ei ole keskustelu siitä, mitä Suomen kouluissa 2010-luvulla pitäisi opettaa. Aiheesta lisää: Uusi peruskoulun tuntijako määrittää, miten Suomessa menestyy (Suomenkuvalehti.fi 19.8.2009)
Venäjällä asianajaja Sergei Magnitskin kuolema vankilassa. Hänen kollegansa syytti kuolemasta Venäjän sisäministeriötä.
Venäjän lokakuisissa alue- ja paikallisvaaleissa epäillään karkeaa väärennöstä. Valtapuolue Yhtenäinen Venäjä otti murskavoiton monin paikoin.
Ruokakriisi jäi ilmastopolitiikan ja taantuman alle. Kuitenkin finanssikriisi ja taantuma pahensi maailman köyhimpien ihmisten tilannetta, niiden, jotka elävät jatkuvasti minimirajalla. Lähivuosina kysymys ruoan saatavuudesta ja riittävyydestä kärjistyy todennäköisesti samaan tapaan kuin pari vuotta sitten.
Suomen taantuma merkitsee pysyvää suoneniskua tuotannolle, erityisesti teollisuustuotannolle. Tämän ovat monet todenneet ja sanoneet, että jatkossa entistä suurempi osa Suomen konepajoista ym. teknologiateollisuudesta ulosliputetaan kilpailukykysyistä ja siksi, että yritysten pitää mennä lähemmäs markkinoita. Kuinka moni teknologiateollisuuden suuryritys on tämän taantuman aikana jo siirtänyt tuotantoaan halpamaihin; kuinka moni alihankkija on joutunut supistamaan toimintaansa Suomessa ja siirtämään sitä nouseviin talouksiin?
Väestön elinikä pitenee. Se on jälleen todettu Tilastokeskuksen laskelmissa. Kuinka pitkä elinikä on luvassa nyt syntyville lapsille? Entä onko sellaisia vastavoimia, jotka voisivat lyhentää elinikää tulevaisuudessa?
Meksikon huumesodassa on kuollut jo lähes 10 000 ihmistä vuoden 2007 alusta lähtien. Maan hallituksen yritykset suitsia huumekauppaa ovat tuottaneet tuplasti enemmän kuolonuhreja kuin Yhdysvalloilta on kaatunut sotilaita Irakissa. Uutiskuvia aiheesta SK:n kuvaseinällä.
Osallistu keskusteluun: Mitä merkittäviä tapahtumia vuonna 2009 jäi uutisoimatta tai mistä ei seurannut sellaista keskustelua kuin olisi pitänyt? Perustele ehdotuksesi.