Putinin ex-mediamoguli löydettiin kuolleena USA:sta – huhumylly alkoi: ”Mies tiesi paljon salaisuuksia”
Mihail Lesin loi Venäjän propaganda-aseen. Hänellä oli yhteys myös Suomeen.
Entinen venäläisministeri Mihail Lesin löydettiin kuolleena hotellihuoneesta Washingtonissa. Outo kuolema on saanut liikkeelle monenlaisia huhuja, joita vauhdittavat amerikkalaisviranomaisten tutkimukset rahanpesusta.
FBI aloitti rahanpesuselvitykset vuoden 2014 lopulla senaattori Roger Wickerin vaatimuksesta sen jälkeen, kun Lesin oli sijoittanut 28 miljoonaa dollaria Los Angelesin asuntomarkkinoille. Hän osti neljä kohdetta Kalifornian hienoimmalta asuinalueelta Beverly Hillsistä.
Lesin toimi presidentti Vladimir Putinin lehdistöministerinä.
”Kremlin tukipylvään salaperäinen kuolema”, otsikoi ranskalainen Le Figaro, jonka mukaan Yhdysvalloissa vaietaan täysin kuolemaan liittyvistä olosuhteista.
Le Figaron mukaan Lesin oli mies, joka tiesi paljon salaisuuksia.
Le Figaro lainaa venäläislähdettä, joka vihailee, että kuolinpaikka Dupont Circle olisi seksuaalivähemmistöjen suosima. Lehti ei pidä teoriaa uskottavana vaan viittaa siihen, miten Lesinille syntyi tytär vain joitakin viikkoja sitten syyskuussa. Tytär sai Yhdysvaltain kansalaisuuden automaattisesti.
Paljon enemmän Le Figaroa innostaa entisen Venäjän apulaispääministerin Alfred Kohin nimiin menevä teoria, jonka mukaan Lesin olisi tullut Washingtoniin ehdottamaan FBI:lle sopimusta.
Siinä Lesin olisi tarjonnut tietojaan vaihtokauppana rahanpesututkimuksen lopettamiseksi.
Monet ovat ihmetelleet sitä, mitä Kaliforniaan uuden kodin perustanut Lesin teki Yhdysvaltain pääkaupungissa.
Ranskalaislehti kyselee, olisivatko jotkut Kremlin piirit lähettäneet hänet luomaan suhteita ja liittyisikö matka kasvaviin erimielisyyksiin Venäjää johtavien klaanien riveissä.
Lesinin kuolema on uutisoitu myös Venäjällä. Sitä on pidetty äkillisenä ja ei ehkä sittenkään niin luonnollisena.
Lesin (1958–2015) omisti kartanon myös Suomessa. Hän osti Kanervalan lomakotina tunnetun paikan Turun saaristosta vuonna 2006 ja maksoi suuresta mutta remonttia vaatineesta huvilasta ja 30 hehtaarin tontista kaksi miljoonaa euroa.
Rakennus oli ollut aiemmin Rautatieläisten urheilun tukisäätiön käytössä. Kartano sijaitsee Särkisalossa.
Kartanon ostaja oli Neitsytsaarille rekisteröity yhtiö Prime Deck Ltd, jonka asioita hoidettiin Kyprokselta. Suomessa välittäjänä toiminut yritys sanoi, ettei Lesinin nimeä näy papereissa.
Kartanokaupasta kertoi Ilta-Sanomat tammikuussa 2006.
Kaupan ketjuttaminen ja omaisuuksien rekisteröinti veroparatiisiyhtiöille vastaa Venäjän eliitin toimintatapoja. Suomen kannalta on kiinnostavaa, ulottuvatko Yhdysvaltain rahanpesuselvitykset Särkisaloon.
Venäläisessä mediassa on perattu tarkkaan Lesinin vaiheita ja Riiassa toimiva verkkojulkaisu Meduza on tiivistänyt hänen uransa otsikkoon ”Mediamarkkinoiden puskutraktori”.
Meduza kuvaa Lesiniä yhdeksi pääsuunnittelijaksi järjestelmälle, jossa riippumaton media, erityisesti televisio, menetti oikeuden toimia.
Lesinin tausta on Neuvostoliiton salaisessa poliisissa KGB:ssä. Hän perusti 1994 mainostoimiston nimeltä Video International, joka pääsi jokseenkin monopoliasemaan Venäjän tv-mainonnassa.
Lesin oli avainhenkilöitä presidentti Boris Jeltsinin vaalikampanjassa 1996. Lesin myös teki Jeltsinin haastattelun, jossa presidentti pian valintansa jälkeen paljasti menevänsä sydänleikkaukseen. Lesin hoiti Jeltsinin yhteiskuntasuhteita ja toimi Venäjän valtiollisen televisiokanavan apulaisjohtajana.
Voimannäyttö tuli loppuvuodesta 1999, jolloin televisiokanava näytti filmin henkilöstä, joka näytti maan ylimmältä syyttäjältä. Filmissä alaston Juri Skuratovin näköinen mies iloittelee useamman tytön kera. Skuratov oli ryhtynyt tutkimaan Jeltsinin perheen tilejä Sveitsissä.
Skuratovin mukaan filmin teon hoiti tuolloin FSB:n johtajana toiminut Putin. Lesin puolestaan kerskaili keksineensä otsikon henkilöstä, joka muistuttaa ylintä syyttäjää. Lesin palkittiin lehdistöministerin tehtävällä, jota hän hoiti vuoteen 2004.
Toisen Tšetšenian sodan aikana juuri Lesin järjesti asiat niin, että tapahtumia pääsivät seuraamaan vain akkreditoidut tiedotusvälineet. Näin turvattiin Venäjän johdolle edullinen kuva sodasta.
Lesin junaili niin ikään riippumattoman televisiokanavan NTV:n valtion haltuun. Kanavan omistaja Vladimir Gusinski pidätettiin 2000 ja juuri Lesin hankki sellissä istuneelta Gusinskilta allekirjoituksen paperiin, jolla hän luovutti velkaantuneen NTV:n maakaasujätti Gazpromille.
Venäjältä paennut Gusinski paljasti sopimusehdot, mutta hänet saatiin rahalla hiljaiseksi. Lesinistä tuli myöhemmin Gazpromin mediayhtiön johtaja. Hän luopui tehtävästä, kun Yhdysvallat aloitti rahanpesututkimukset.
Lesinille annetaan kunnia myös Venäjän kansainvälisessä propagandassa keskeisesti vaikuttavan ja jo 2004 toimintansa aloittaneen Russia Today -nimisen mediayhtiön perustamisesta.