Päivän kuvat: Pohjola hiljentyi ja suri - näin Norjan joukkosurman uhreja muistettiin
Nuori nainen sytyttää kynttilän Utøyan ammuskelussa kuolleiden muistoksi. Saari näkyy taustalla. Kuva Jonathan Nackstrand / AFP / Lehtikuva.
”Julistan minuutin mittaisen kansallisen hiljaisuuden kaksoisiskun uhrien muistoksi”, sanoi pääministeri Jens Stoltenberg Oslon yliopiston portailla maanantaina kello yhdeltä Suomen aikaa.
Äänettömyys venyi viisiminuuttiseksi. Tuhannet ihmiset hiljentyivät muistoseppeleiden, kukkakimppujen ja kynttilöiden joukossa. Autot pysähtyivät, kuskit nousivat ulos ja seisoivat hievahtamatta liikennevalojen vaihtuessa punaisesta vihreäksi ja takaisin.
Maanantaina Pohjola hiljentyi. Paitsi Norjassa, myös Ruotsissa ja Suomessa pidettiin hiljainen hetki tänään kello yhdeltä Suomen aikaa.
Norja suri Utøyan saaren ammuskelun ja Oslon pommi-iskun uhreja myös sunnuntaina Oslon tuomiokirkossa järjestetyssä muistojumalanpalveluksessa, johon saapui koko Norjan kuningasperhe ja hallitus.
Kyynelehtivät ihmiset toivat kukkia ja kynttilöitä tuomiokirkon ulkopuolelle. Pääministeri Stoltenberg oli silminnähden liikuttunut – hän tunsi henkilökohtaisesti useita saarella henkensä menettäneistä.
Myös kruununprinsessa Mette-Maritille viime päivät ovat olleet raskaita. Tämän 51-vuotias velipuoli Trond Berndtsen kuoli Utøyan saarella. Berndtsen toimi vapaaehtoisena turvamiehenä työväenpuolueen nuorten kesäleirillä.
Perjantaina tapahtuneessa kaksoisiskussa sai surmansa 93 ja loukkaantui 97 ihmistä. Poliisin mukaan muutamia on vielä kateissa. Epäilty Anders Behring Breivik vietiin oikeuden eteen maanantai-iltapäivänä Oslossa. Oikeustalon edusta täyttyi vihaisista ja surevista mielenosoittajista.
Anders Behring Breivik, 32, on tunnustanut sekä pommi-iskun että ampumiset, mutta ei ole myöntänyt tapahtumia rikoksiksi. Kuuleminen käräjäoikeudessa tapahtuu suljetuin ovin.
Ihmiset kokoontuivat tuomiokirkon ulkopuolelle muistamaan pommi-iskun ja Utöyan joukkomurhan uhreja Oslossa 23. heinäkuuta 2011. Kuva Roni Rekomaa / Lehtikuva.
Nuoret surevat Oslon tuomiokirkossa ennen muistotilaisuuden alkua. Kuva Jan Johannessen / AFP / Lehtikuva.
Kruununprinsessa Mette-Marit lohduttaa Utøyan ammuskelusta selvinnyttä. Kuva Jonathan Nackstrand / AFP / Lehtikuva.
Norjan kuningas Harald, kuningatar Sonja ja prinsessa Märtha Louise saapuvat muistotilaisuuteen Oslon tuomiokirkkoon. Kuva Roni Rekomaa / Lehtikuva.
Myös Suomi laski lippunsa puolitankoon sunnuntaina 24. heinäkuuta. Kuva Hannu Lindroos.
Joukkosurman uhreja kokoonnuttiin suremaan Norjan suurlähetystön edustalle Helsingissä sunnuntaina 24. heinäkuuta. Kuva Hannu Lindroos.
Norjan suurlähetystön edustalla Helsingissä sytytettiin satoja kynttilöitä uhrien muistoksi. Kuva Hannu Lindroos.
Bosnialainen poika katsoo Norjan suurlähetystön edustalle sytytettyjä kynttilöitä Sarajevossa. Kuva Elvis Barukcic / AFP / Lehtikuva.
Myös Australiassa muistettiin Norjan joukkosurman uhreja. Kuva Torsten Blackwood / AFP / Lehtikuva.
Norjan suurlähetystön edustalle kertyi kukkasia myös Washingtonissa Yhdysvalloissa. Kuva Jewel Samad / AFP / Lehtikuva.
Norjan suurlähetystö Helsingissä 25. heinäkuuta. Kuva Mikko Stig / Lehtikuva.
Lähde Reuters











