Päivän kuvat: Öljyvuodolle syntipukkia etsivä BP ja afganistanilainen joukkohauta

Afganistan
Teksti
Netta Vuorinen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
Meksikonlahtea kesäkuussa 2010. Kuva Saul Loeb / AFP / Lehtikuva.


Öljyjätti BP yrittää sälyttää osan Meksikonlahden öljyvuodon siivouskustannuksista öljykenttäpalvelujen toimittaja Halliburtonin niskoille vetoamalla huonosti tehtyyn sementointiin, kertoo The Guardian.

BP:n mukaan Halliburton on tuhonnut tarkoituksellisesti todisteita siitä, että Meksikonlahdella sijaitseva öljylähde olisi sementoitu puutteellisesti. Nyt öljy-yhtiö on haastanut Halliburtonin oikeuteen vaatiakseen toistaiseksi määrittelemättömiä korvauksia.

BP:tä itseään vastaan on ehditty nostaa jo satoja oikeusjuttuja. Lisäksi tänä vuonna saatetaan haastaa oikeuteen myös öljyjätin henkilöstöä. On epäilty, että jotkut BP.n työntekijöistä olisivat antaneet viranomaisille väärää tietoa öljynporauksen turvallisuudesta Macondon lähteellä.

Deepwater Horizon-öljynporauslautta räjähti huhtikuussa 2010 ja aiheutti Yhdysvaltain historian vakavimman öljykatastrofin. BP on arvioinut, että öljyvuodon siivouskustannukset nousevat 42 miljardiin dollariin eli reiluun 32 miljardiin euroon.

Kuva Qais Usyan / AFP / Lehtikuva.

Mazar-i-Sharifin liepeiltä Afganistanista on löytynyt joukkohauta, joka sisälsi noin kahdenkymmenen ihmisen jäännökset. Jäännökset löytyivät maan armeijan mailta, kertoo uutistoimisto Reuters. Hauta paljastui, kun alueelle alettiin rakentaa parkkipaikkaa.

Haudasta löytyneet luurangot tutkitaan tarkoin. Joidenkin vainajien kädet oli sidottu selän taakse sinisellä köydellä.

Kuva Johan Nilsson / AFP / Lehtikuva.

Ruotsissa myrskysi tänään voimakkaammin kuin Suomessa. Jopa 31 metriä sekunnissa puhaltanut tuuli pieksi maan länsirannikkoa ja yli 15 000 taloutta on tällä hetkellä ilman sähköä eteläisessä ja läntisessä Ruotsissa.

Myös Suomessa tuuli on ollut tänään puuskainen. Suuressa osassa maata ajokeli on ollut huono lumi- ja räntäsateen vuoksi.