Päivän kuva: Uhkaava tilanne Kaliforniassa - yli 4000 salamaniskua sytytti metsäpaloja
Helikopterit yrittivät hillitä metsäpaloja pudottamalla vettä paloalueille. Kuva Casey Christie / AP / Lehtikuva
Epätavallisen raju ukkosmyrsky on sytyttänyt yli 130 metsäpaloa Kernvillessä Kaliforniassa. Salaman lasketaan iskeneen kolmen viimeisen päivän aikana alueella yli neljä tuhatta kertaa.
Hallitsemattomia metsäpaloja on sammuttamassa noin 500 palomiestä sekä lukuisia helikoptereita, joista pudotetaan vettä paloalueelle. Paikallisen tv-aseman mukaan alueelta on jouduttu evakuoimaan noin 1.800 ihmistä.
Pienin metsäpalo on kooltaan vain muutamia kymmeniä hehtaareja. Osavaltion viranomaiset kuitenkin pelkäävät palojen leviävän laajemmalle alueelle Kernin maakunnassa edelleen riehuvan rajun ukonilman vuoksi. Kytevä hiillos saattaa lisäksi sytyttää uusia paloja jopa useita päiviä niiden sammuttamisen jälkeen. Viikonlopun jälkeen vuoristoisella alueella riehui hallitsemattomana vielä useita metsäpaloja.
Maanantaina viranomaiset antoivat alueelle myrskyvaroituksen. Lassenin maakuntaan ennustettiin myrskytuulia ja jopa hyökytulvia.
Tilanne on huolestuttava, sillä varsinainen metsäpalojen kausi on vasta edessä. Olosuhteita kuitenkin helpottaa se, että Kalifornialla on takanaan kostea talvi ja kevät.
San Francisco Chroniclen verkkosivujen mukaan ukonilma on voimakkuudeltaan vähintään samaa tasoa kuin vuoden 2008 ukkosmyrsky. Tuolloin salamaniskut aiheuttivat yli kaksi tuhatta paloa ja synnyttivät tiheän savupilven, joka peitti auringon.
Tilanne muistuttaa Yhdysvaltain ilmailu- ja avaruushallinto NASA:n raporttia vuodelta 2007, jossa ennustettiin salamoinnin lisääntyvän tulevina vuosina kuudella prosentilla. Samaan aikaan ilmakehän hiilidioksidimäärän arvioitiin kaksinkertaistuvan. Tällä on puolestaan vaikutuksia maapallon ilmaston lämpenemiseen.
