Obama ottaa rikkailta – seuraavaksi suihkukoneiden ostajilta

Teksti
Lauri Vanhala
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
Learjet 60 XR
Learjet 60 XR tarjoaa luksusta, jota ei löydy reittilentokoneesta. Kuva Bombardier Learjet.

Barack Obama haluaa paikata Yhdysvaltain budjettivajetta kiristämällä yritysjohtajien suosimien yksityisten suihkukoneiden verotusta.

Obama sanoi tällä viikolla haluavansa eroon ”räikeistä porsaanrei’istä, jotka hyödyttävät yksityissuihkukoneiden omistajia tai öljy-yhtiöitä aikana, jolloin ne tekevät miljardeja dollareita voittoa”.

Aihe on ollut esillä Obaman puheissa usein – joidenkin mielestä suhteettoman usein. Ehdotettu muutos lentokoneiden verotukseen toisi liittovaltion kassaan vain arviolta 2-3 miljardia dollaria seuraavien kymmenen vuoden aikana.

Se on pieni siivu Yhdysvaltain budjettivajeesta, jonka on arvioitu kasvavan tänä vuonna 1 500 miljardiin dollariin.

Yksityislentokoneet on viime vuosien aikana leimattu usein rikkaiden turhanpäiväiseksi tuhlailuksi.

Aiheella herkuteltiin esimerkiksi vuonna 2008, kun autoteollisuuden johtajat lensivät yksityiskoneilla Washingtoniin pyytämään valtion tukea tehtaiden pelastamiseksi.

Nyt Obama hyödyntää lentokoneisiin liittyvää huonoa mielikuvaa vaalitaistelussa republikaaneja vastaan kuvaillen heitä rikkaiden puolustajiksi.

Demokraatit haluaisivat kiristää verotusta. Korotukset kohdistettaisiin erityisesti rikkaisiin kansalaisiin ja menestyviin yrityksiin. Republikaanit vastustavat korotuksia väittäen niiden tukahduttavan työpaikkojen syntymisen.

Puolueiden ehdotukset budjettivajeen paikkaamisesta ovat pahasti ristiriidassa. Viime kuussa republikaanien edustajat marssivat ulos veronkorotuksia käsittelevistä neuvotteluista.

Suihkukoneiden valmistajat pelkäävät, että Obaman ehdotus haittaisi Yhdysvaltain lentokoneteollisuutta, joka on jo valmiiksi pahoissa ongelmissa. Lentokoneiden myynti on romahtanut viime vuosien aikana, ja Obaman ehdotus osuu aikaan, jolloin ala alkoi juuri näyttää elpymisen merkkejä.

Suurin osa yritysten käyttämistä lentokoneista tehdään Yhdysvalloissa. Cessnan, Hawker Beechcraftin ja Bombardier Learjetin valmistamat koneet ovat tuttu näky Suomenkin lentokentillä.

”Olemme yksi harvoista tehdasteollisuuden aloista, joita tässä maassa on jäljellä ja mielestäni olisi tärkeää, että alaa autettaisiin kasvuun, eikä rajoitettaisi”, sanoo Hawker Beechcraftin varajohtaja Shawn Vick uutistoimisto AP:lle.

Hawker Beechcraft on supistanut toimintaansa kolmessa vuodessa 9 000 työntekijästä kuuteen tuhanteen. Cessna irtisanoi samana aika puolet työntekijöistään, jolloin heitä jäi jäljelle noin kahdeksan tuhatta.

Obaman ehdotus on, että tavallisten yritysten ja lentoyhtiöiden verotus yhtenäistettäisiin. Yritykset ovat aiemmin saaneet vähentää koneen hankintahinnan verotuksessa viiden vuoden aikana, kun lentoyhtiöiden osalta vastaava aika on ollut seitsemän vuotta.

Jos aikaa pidennetään kahdella vuodella, se pienentää yritysten saamaa verotushyötyä vuotta kohden ja saattaa vaikuttaa lentokoneiden hankintapäätöksiin.

Lentokoneiden myynti Yhdysvalloissa on tippunut puoleen vuoden 2008 tasosta. Viime vuonna myytiin enää 1 300 yksityiskonetta, mukaan lukien liikesuihkukoneet ja pienemmät potkurikoneet.

Lentokoneteollisuus työllistää Yhdysvalloissa suoraan tai välillisesti 1,2 miljoonaa ihmistä.

Lähteet: AP, Washington Post