Britannian hallitus horjui, mutta jäi pystyyn – Brexit-haukat eivät vieläkään suostu puhumaan eron seurauksista

Uutisanalyysi: Pääministeri Theresa May yrittää pelastaa Britannian katastrofilta. Puoluetoverit haukkuvat, mutta eivät tarjoa vaihtoehtoja.

Boris Johnson
Teksti
Mika Horelli
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Britannian hallitus ajautui myrskyyn, kun sekä brexit-ministeri David Davis että ulkoministeri Boris Johnson ilmoittivat erostaan vajaan vuorokauden sisään 8. ja 9. heinäkuuta. Ero nosti spekulaatiot brexitin tulevaisuudesta kokonaan uudelle tasolle.

Kumpikin eronneista ministereistä arvosteli pääministeri Theresa Mayta kovin sanoin liian pehmeästä brexit-suunnitelmasta.

Davisin mukaan Mayn linja antaa EU:lle liian paljon liian helpolla. Johnson taas totesi suunnitelman jättävän brexitin tavoitteet puolitiehen ja tekevän Britanniasta EU:n siirtomaan.

Johnsonin erokirjeen mukaan Mayn synti on se, että hän heiluttaa jo valkoista antautumislippua vaikka on vasta lähdössä neuvottelemaan lopullisesta brexit-sopimuksesta.

Theresa May on pohjimmiltaan realisti. Hän tietää, että ero ilman sopimusta olisi Britannialle äärimmäisen tuhoisa ja yrittää siksi saada aikaan edes jonkinlaisen sopimuksen EU:n kanssa.