Barack Obama saa matkustaa bussilla taisteluun

Barack Obama
Teksti
Jyrki Jantunen
Julkaistu yli kolme vuotta sitten
Barack Obama

Barack Obama on nyt presidenttiehdokkuuden kynnyksellä. Se on jotain, mistä Martin Luther King saattoi vain unelmoida.

Barack Obama kampanjabussinsa oviaukossa Pittsburghissa maaliskuussa 2008.

Teksti
Kati Kiviniemi

Demokraattien esivaalit jatkuivat tiistaina Kentuckyssa ja Oregonissa. Alustavien tietojen mukaan Barack Obama olisi voittanut Oregonissa ja Hillary Clinton Kentuckyssa.

Jos Obama voittaa Oregonissa, hän tarvitsee ehdokkuuteen enää 75 valitsijamiestä. Clinton on vaatinut uusia ääntenlaskuja.

Kentuckyssa ehdokkaiden ihonväri on saattanut ratkaista äänestystuloksen Clintonin hyväksi.

Rotu ei kuitenkaan Yhdysvalloissa ole enää samanlainen este kuin 1960-luvulla, jolloin mustien kansalaisoikeustaistelu oli kiihkeimmillään.

Tänään tulee kuluneeksi 47 vuotta tapahtumasta, joka kertoo siitä, kuinka paljon Amerikka on mennyt eteenpäin.


Montgomery, Alabama,
21.5.1961

Baptistikirkko oli täynnä ihmisiä, ulkopuolella raivosi yli kolmetuhatpäinen vihainen väkijoukko. Välissä kourallinen liittovaltion poliiseja, jotka suojelivat kirkkoa hyökkäykseltä ja palopommeilta.

Edellispäivänä Freedom Ridersien bussi oli ollut matkalla Montgomeryn kaupunkiin poliisisaattueessa.

Kaupungin rajalla poliisit olivat hylänneet kansalaisoikeustaistelijat.

Linja-autoasemalla rotuerottelun vastustajia oli odottanut vihainen valkoihoisten väkijoukko, joka oli käynyt Ridersien kimppuun pesäpallomailat ja rautaputket aseinaan. Poliisit olivat katsoneet vierestä.

Erityisesti valkoihoiset Freedom Ridersit olivat saaneet tuta väkijoukon raivon. Myös paikalle tulleet toimittajat ja valokuvaajat olivat joutuneet hyökkäysten kohteeksi, kamerat rikottiin.

Vain yksi valokuva on jäänyt todisteeksi tapahtumasta.

Ambulanssit olivat kieltäytyneet viemästä loukkaantuneita sairaalaan. Paikalliset mustat auttoivat ihmisiä St. Juden sairaalaan, ainoaan joka hoiti ihmisiä ihonväristä riippumatta.

Martin Luther King tuli 21.5.1961 kaupunkiin ja julisti tukensa Freedom Ridersille. Hän ja yli 1200 ihmistä kokoontui pastori Abernathyn Ensimmäiseen baptistikirkkoon.

Kaupungin ja osavaltion poliisit eivät tehneet elettäkään palauttaakseen järjestystä. Lopulta oikeusministeri Robert Kennedy uhkasi lähettää paikalle liittovaltion armeijan, mutta Alabaman kuvernööri Patterson esti sen lähettämällä Alabaman kansalliskaartin hajottamaan väkijoukon.

Lisää Freedom Riderseja saapui Montgomeryyn seuraavana päivänä.

Sillä välin John F Kennedyn hallitus oli kulissien takana tehnyt sopimuksen Alabaman ja Mississippin kuvernöörien kanssa, että poliisit ja kansalliskaartilaiset suojelevat Riderseja väkivallalta. Vastapalveluksena hallitus lupasi katsoa toiseen suuntaan, kun kaksi osavaltiota perustuslain vastaisesti pidätti Riderseja. Tätä ei kerrottu uutisissa.

Ridersit kuitenkin jatkoivat suoraa toimintaansa, ja puolen vuoden kuluttua Montgomeryn tapahtumista uusi laki teki lopun terminaaleissa, ravintoloissa, vessoissa ja juomavesilähteissä roikkuvista “valkoisille” ja “värillisille” -kylteistä.

Ja siksi Obama voi tänä päivänä muun muassa istua bussissa ihan missä huvittaa.

Aiheesta lisää
Kansalaisoikeustaistelu kuvina (YouTube)
Martin Luther Kingin viimeinen kirjoitus (pdf; SK 16/1968)

SK netti seuraa Yhdysvaltain presidentinvaaleja
Tiellä Valkoiseen taloon -blogissa

Kuva
Alex Brandon AP / Lehtikuva