Valio säntäsi Amerikan markkinoille laktoosittomalla maidolla
Laktoosittomalle maidolle tavoitellaan yli 60 miljoonan käyttäjän kohderyhmää.
Laktoositon maitojuoma tuli Suomessa markkinoille vuonna 2001. Kuva Matti Björkman/Lehtikuva.
Valio on vienyt Yhdysvaltain markkinoille laktoosittoman maitojuomansa. Se on päässyt lähes kaikkien itärannikon kauppaketjujen valikoimiin ja on saatavilla 3200 myymälässä. Tuotetta markkinoidaan nimellä Valio Real Goodness.
Potentiaaliset markkinat ovat suuret: pelkästään USA:n itärannikon alueella arvioidaan olevan noin 12 miljoonaa laktoosi-intoleranssista kärsivää ihmistä.
Liiketoiminnasta vastaa Valio USA:n Healthy Dairy-yksikkö. Tavoitteena on ensimmäisen vuoden aikana yli 20 prosentin markkinaosuus tuoteryhmässä. Pidemmällä tähtäimellä maitojuomalla pyritään tavoittamaan 60 miljoonan laktoosi-intolerantikon kohderyhmä.
Johtaja Veijo Meriläisen mukaan Valio ei ole aikaisemmin rakentanut liiketoimintaa suunnitelmalla, jossa isolle markkinalle viedään kokonaan uusi tuote ja konsepti.
”Kokonaisuuden valmistelu ja johto on valiolaisten käsissä. Valmistuksessa, myynnissä ja markkinoinnissa käytämme ulkopuolisia kumppaneita”, Meriläinen kertoo.
Maitojuoman valmistaa New Yorkin osavaltiossa toimiva perheyritys Byrne Dairy. Valio tuottaa meijerille valmistuksessa tarvittavan osaamisen.
Tämän vuoden kesällä Valio USA jakautui kahteen divisioonaan: Finlandia Cheese ja Healthy Dairy. Valio on myynyt emmentaljuustoa Yhdysvaltain markkinoilla 1950-luvulta lähtien.
Vuonna 2001 Suomessa myyntiin tullutta innovaatiota on saatavilla USA mukaan lukien 12 maassa.
Aiheesta lisää
Aiheuttaako suomalainen maito laktoosi-intoleranssia? (Suomenkuvalehti.fi 5.8.2009)
