Kuuntele Politiikan viikko -podcast
Tällä viikolla puhumme siitä, miksi poliitikkojen Israel-keskustelu meni sekasotkuksi. Entä mistä tekoälypaniikissa oikein on kyse?
Politiikan viikko -podcastissa SK:n politiikan toimitus pui viikon kuumimmat puheenaiheet. Studioisäntänä toimii tällä kertaa politiikan toimittaja Ilkka Hemmilä. Mukana studiossa myös tuottaja Annu Marjanen ja toimittaja Aurora Rämö.
Löydät podcastin myös SK:n sovelluksesta, Spotifystä, Youtubesta ja Apple Podcasts -palvelusta.
Oppositio on hiillostanut jälleen hallitusta Israel-politiikasta. Aiemmin syyskuussa puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) vieraili Libanonissa ja Israelissa, ja tapasi tällä matkalla myös Israel Katzin, joka on Israelin puolustusministeri ja jyrkän linjan oikeistolainen. Hän on puhunut Gazan palestiinalaisten siirtämisestä pois koko alueelta.
Vihreät ja vasemmistoliitto esittivät epäluottamusta Häkkäselle, ja Sdp puolestaan koko hallitukselle.
”Matkaa koskeva keskustelu kääntyi nopeasti jankkaukseksi ilmapuolustusjärjestelmästä, joka tunnetaan nimellä Daavidin linko. Sen hankinnasta tehtiin päätös viime vaalikaudella, jolloin Sdp oli pääministerivastuussa, ja vihreät ja vasemmistoliitto myös hallituksessa”, Ilkka Hemmilä sanoo.
Orpon hallitus on syyttänyt oppositiota siitä, että matkan arvostelu ei ole sopivaa, koska siinä kyseenalaistetaan tätä hankintaa tai jopa vaarannetaan Suomen puolustusta. Sdp erikseen vakuutti, että matkakritiikissä ei ole kyse Daavidin lingosta. Silti juuri siitä on puhuttu.
Miksi keskustelu on niin sotkuista?
Lopulta päädymme studiossa myös itse jankkaamaan aiheesta.
Uudessa jaksossa puhumme myös siitä, mistä tekoälyn huolipuheissa ja maailmanlopun maalailussa oikein on kyse.
Julkisuudessa on spekuloitu kiihkeästi, ovatko tekoälyn kehittäjät vakavissaan tuomiopäivän varoituksissaan, vai onko heillä salattuja tarkoitusperiä.
On tarjoiltu erilaisia selityksiä siitä, että kyse on juonittelusta tai siitä, että näillä puheillaan he yrittävät rajoittaa uusien kilpailijoiden kehitystä.
Toisaalta usein kuultu argumentti on, että tämä on vain yhtiöiden markkinointikeino. Se kuulostaa äkkiseltään kaukaa haetulta: miten yritykset muka hyötyisivät siitä, että ne kertovat tuotteidensa tappavan meidät kaikki?
Eri tekoälyasiantuntijoilta on kuultu sellainenkin teoria, että maailmanlopun maalailu voi tässä kohtaa viitata siihen, että kehitys on oikeasti hidastumassa. Raja on kenties tulossa nyt vastaan, eivätkä uudet kielimallit enää vastaakaan niitä odotuksia, joihin on totuttu.
”Varoittamalla tekoälyn vaaroista teknojohtajat voivat ottaa kehityksen seuraavan vaiheen ikään kuin omiin nimiinsä eli väittää, että hidastuminen johtuu heidän omista toimistaan ja halustaan lisätä tekoälyn turvallisuutta”, Annu Marjanen sanoo.
”Tekoälyn kehittäjät voivat siis hyötyä tällaisista huolipuheista ja he varmasti pyrkivät kaikin keinoin edistämään liiketoimintaansa. Siksi näitäkin lausuntoja pitää arvioida kriittisesti. Mutta varmasti siellä on myös aitoa huolta taustalla.”
Auora Rämö muistuttaa, että monet tekoäly-yhtiöt aikovat listautua pörssiin.
”Kehityskustannukset on jo nyt normijärjen ulottumattomissa, eikä mikään voi kasvaa ikuisesti eksponentiaalisesti. Tällaisella eettisellä vastuuntuntoisuudella siis hillittäisiin odotuksia, joita ei pystyttäisi täyttämään muutenkaan, mutta näin hidastuminen tosiaan menisi hyveellisyyden piikkiin.”
Tarjolla täysi puolituntinen viisastelun polttoainetta!
-
Politiikan viikko tarjoaa viisastelun polttoainetta, lupaa podcast-isäntä Robert Sundman. Suomen KuvalehtiSK aloittaa uuden podcastin – Politiikan viikko summaa puheenaiheet pilke silmäkulmassa
3 MIN