Kielteisten tunteiden vaalit
Yhdysvalloissa käydessä selvisi, että presidenttiehdokkaina ovat Donald Trump ja ei-Trump, kirjoittaa Matti Kalliokoski.
Suomalaiset seuraavat Yhdysvaltojen presidentinvaaleja ensimmäistä kertaa liittolaisena. Äänestäjien ratkaisut marraskuun vaaleissa voivat vaikuttaa Suomeen uudella tavalla, ainakin välillisesti.
Suomi tai edes Eurooppa eivät kuitenkaan ole mielessä päällimmäisenä, kun amerikkalaiset pohtivat, ketä he äänestävät, jos ylipäätään lähtevät uurnille.
Aiemmin pystyi sanomaan, että tavallisen amerikkalaisen näkökulmasta Washingtonin päättäjät olivat kaukaisia hahmoja. Paljon tärkeämpää oli se, kuka oli oman kaupungin pormestari.
Presidentinkin valinnassa painoivat omaan arkeen liittyvät teemat: löytyykö töitä, nousevatko hinnat ja riittääkö osakkeiden tuotto lasten koulutuksen ja oman eläkkeen varmistamiseen?