Himot hillintään
Veikkauksen pelivalikoima voisi olla yhtä iso kuin Alkon tuotevalikoima, Jukka Ukkola kirjoittaa.
Veikkaus Oy, jonka jalona tavoitteena on muun muassa rahapelihaittojen vähentäminen ja pelihimon hillintä, on tuonut markkinoille uuden rahapelin, Millin, jossa voi voittaa miljoona euroa joka ilta. Se on järjestyksessä kymmenes lottopeli. Ne yhdeksän muuta ovat Lotto, Eurojackpot, Vikinglotto, Keno, Kaikki tai ei mitään, Jokeri, Synttärit, Tähdenlento ja Lomatonni.
Muita rahapelejä – Ässäarvasta Zilliard Kingiin –Veikkauksella on tarjolla ainakin 1 461, ellen seonnut laskennassa. Siis areenoita pelihimon hillintään alkaa olla melko tyydyttävästi.
Ajatus lienee se, että paras hillitsijä on inflaatio: himokkaimmatkin pelaajat kyllästyvät, kun tarjontaa on rajattomasti.
Runsaudesta huolimatta pelivalikoima on aika yksitoikkoinen. Esimerkiksi tämä Milli-uutuus on melkein suora kopio entisistä lotoista – vain arvottavien numeroiden määrä vähän vaihtelee. Niin ikään raaputusarvat muistuttavat toisiaan ja kasinopelienkin periaatteet ovat aika lailla samantapaisia.
Urheiluvedonlyönnissä sentään on mukana useita eri lajeja ja pelimuotoja, mutta niissäkin pysytään aika kapealla elämänalueella, siis urheilussa ja ehkä jossakin muussa viihteessä, kuten euroviisuissa.
Jotta Suomen kansan addiktiot saadaan lopullisesti hallintaan ja Veikkaus kehittymään kohti täyden palvelun pelaamoa, pelivalikoimaan tarvitaan lisää vaihtoehtoja eli aikamoinen liuta uusia pelejä.
Tavoitteeksi voidaan asettaa esimerkiksi sama tarjonta kuin Alkolla, 11 241 himontorjuntatuotetta. Tosin sekään ei ehkä riitä, sillä ei Alkokaan ole onnistunut massiivisella tarjonnallaan poistamaan viinanhimoa kokonaan.
Onneksi rahapelikohteita maailmassa riittää, ja niiden ottaminen käyttöön vaatii vain hieman mielikuvitusta ja poliittista tahtoa. Esimerkiksi seksiaddikteille ei taida olla vielä yhtään houkutinta, ei edes Teerenpeliä, saati Nakuarpaa, josta raaputtamalla paljastuisi hurlumheitä. Kännykkäriippuvaisia voisi koukuttaa ja kyllästyttää nettipeli, josta ei pääsisi ulos ollenkaan.
Ja jokunen nikotiinin orja ehkä lopettaisi paheensa, jos tupakka-askeihin liitettäisiin keräilytarroja, jotka täytenä sarjana oikeuttaisivat alennukseen hautaustoimistossa.
