Sana yhteisvelka sulki silmät

Orpo torjui Mario Draghin puheet EU:n yhteisvelasta, mutta iloitsi Virkkusen salkusta, joka sisältää Draghin juonimia teemoja, kirjoittaa Matti Kalliokoski.

Profiilikuva
pääkirjoitus
Teksti
Matti Kalliokoski
Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden vastaava päätoimittaja.
3 MIN

Euroopan keskuspankin entinen pääjohtaja Mario Draghi julkaisi tämän kuun alkupuolella laajan raportin EU:n kilpailukyvystä.

Uutisoinnin kärki oli ainakin Suomessa kirkas: Draghi ehdottaa yhteisvelkaa, edessä on nopea hyppy yhteisvelkaan, yhteisvelka kummittelee ja niin edelleen.

Pääministeri Petteri Orpoa (kok) pyydettiin kommentoimaan velkapuheita. Tietenkin hän torjui ne, kuten moni muukin suomalaispoliitikko.

Kului pari viikkoa. Kävi ilmi, että tulevassa komis­siossa Suomen ehdokkaalle Henna Virkkuselle (kok) kaavaillaan varapuheenjohtajan tehtävää, jossa painottuu teknologia, erityisesti sen suvereniteetti ja turval­lisuus. Eräänlainen geotalouskomissaarin pesti siis.