Pörssin jättiläisten valta kasvaa
Suuryhtiöiden ja politiikan suhde on uudessa vaiheessa, kun Elon Musk ja Donald Trump lyöttäytyivät yhteen. Seurauksia voi vasta arvailla, kirjoittaa Matti Kalliokoski.
Helsingin pörssiin sijoittaneet ovat pitkään odottaneet kursseihin nousukautta, joka on kuulemma aivan nurkan takana.
Suomen ulkopuolella kurssinousuista on nautittu jo pitkään, erityisesti Yhdysvalloissa. Nyt siellä jo veikkaillaan, onko edessä vaihteeksi alamäki.
Yhdysvalloissa kurssien nousu on keskittynyt pörssiarvoltaan kalleimpiin ja suomalaisillekin tuttuihin teknologiayhtiöihin. Microsoft, Apple, Amazon sekä Googlen ja Facebookin omistajayhtiöt ulottavat liiketoimintansa myös täkäläiseen arkeen. Puolijohdejätti Nvidian kurssia nostavat tekoälyyn liittyvät odotukset.
Lista on kovin erilainen kuin 1990-luvun alussa. Silloin Yhdysvaltojen arvokkaimmat yhtiöt olivat enimmäkseen öljy-yhtiöitä tai autonvalmistajia.