Pieni alue, suuri murhenäytelmä

Gazan tilanne mittaa sanaparin ”arvopohjainen realismi” kummankin osan toteutumista, kirjoittaa Matti Kalliokoski. 

Profiilikuva
pääkirjoitus
Teksti
Matti Kalliokoski
Kirjoittaja on Suomen Kuvalehden vastaava päätoimittaja.
3 MIN

Israel on pinta-alaltaan suomalaisen maakunnan kokoinen. Se on kuitenkin koko itsenäisyytensä ajan ollut kansainvälisen huomion keskipiste.

Peruskysymys on ollut, kuinka monta valtiota alueelle mahtuu. Ulkomaailma on vuosikymmeniä tarjonnut kahden valtion mallia, jossa Israelin rinnalla palestiinalaisilla olisi oma valtionsa.

Valmius mallin hyväksymiseen on ollut vähäistä. Arabinaapurien oli pitkään vaikea hyväksyä Israelin olemassaoloa. Kun yhteys alkoi lopulta löytyä, sivuraiteelle jääneiden palestiinalaisten keskuudessa ääriajattelu sai lisää kasvupohjaa.

Gazassa valtaa pitäneen äärijärjestö Hamasin iskut Israeliin lokakuussa 2023 käynnistivät reaktiona sotilaalliset toimet, joiden voimakkuus on järkyttänyt. Enää ei näytä siltä, että kyse olisi vastaiskusta tai edes Hamasin syrjäyttämisestä.