Toinen kerta toden sanoo
Ensimmäisellä kerralla Trump ei osannut käyttää poliittista koneistoa, nyt valmistelutyöt on tehty kunnolla, kirjoittaa Matti Kalliokoski.
Kun Yhdysvaltojen presidentinvaalien tulos ratkeaa, voittajaa edustava siirtymäkauden työryhmä aloittaa välittömästi vallanvaihdon valmistelun.
Todellisuudessa työtä on toki tehty jo pitkään ennen vaalipäivää. Sopivia nimiä avainpaikoille on katsastettu. Presidentin ensimmäisiä määräyksiä on luonnosteltu. Tavoite on, että kun virkaanastujaiset ovat ohi, presidentti pääsee saman tien töihin käsiksi.
Eräs republikaanien kokenut taustavaikuttaja sai loppuvuonna 2016 kutsun valmistelemaan vallansiirtoa Barack Obamalta Donald Trumpille. Hän ei ollut Trumpin ihailija, mutta kokemukselle oli kysyntää.
Kun ryhmä kokoontui, kävi ilmi, että ennakkovalmistelut olivat olemattomia. Mapit olivat tyhjät, hän kuvasi tilannetta.