Ruuvi kiristyy - Finnkinoa valmistellaan pörssifirmaksi

Profiilikuva
Blogit Kuvien takaa
Kalle Kinnunen on vapaa toimittaja ja Suomen Kuvalehden avustaja.
Julkaistu yli kolme vuotta sitten

Ikävältä näyttää, taas. Finnkinon keväällä ostanut AMC on laittamassa Euroopan teatteriketjujaan lihoiksi.

Kiinalaisomisteinen maailman suurin elokuvateatteriketju AMC tiedotti marraskuun alussa, että sen taannoin ostamista brittiläisestä Odeon-ketjusta ja pohjoismaisesta Nordic Cinema Groupista (NCG), johon Finnkino kuuluu, tehdään oma pörssiyhtiönsä.

Odeon ja NCG ovat toimineet itsenäisinä yksikköinä, jotka AMC omistaa. NCG on osa Odeonia.

Kokonaisuutena AMC on vaikeuksissa. Sen osakkeen arvo on laskenut todella rajusti viime vuoden lopun luvuista. Kun AMC vietiin pörssiin 2013, sen osakkeen arvo oli 20 dollaria, josta hinta nousi viime vuonna lähes 70 dollariin.

Nyt osakkeen arvo on enää 12 dollaria ja yhtiön markkina-arvo on 1,6 miljardia dollaria. Se on kurja luku, sillä Wanda osti AMC:n 2,5 miljardilla vuonna 2012, ja viime vuonna AMC maksoi Odeonista 1,2 miljardia dollaria ja NCG:stä 964 miljoonaa dollaria.

Uuden yhtiön listaamisella tehdään rahaa AMC:lle ja näin Wandalle.

Taustalla on elokuvateatterialan hankaluuksia Yhdysvalloissa ja myös Wandan haasteita muun muassa Kiinan hallinnon kanssa.

Luonnollisesti omana pörssiyhtiönään Odeon-NCG olisi entistä alttiimpi omistajien koville otteille, vaikka yleisölle suunnattaisiin ”vain” kolmas- tai neljäsosa osakkeista, kuten kaavaillaan. Kvartaalitaloudessa ei mietitä kulttuuria eikä todennäköisesti ymmärretä alan luonnetta, jossa vuodet eivät (valmistuvien elokuvien ja yleisön käyttäytymisen vuoksi) ole sisaruksia. Kausiheilahduksia alaspäin seuraavat helposti kiristykset. Omillaan toimivat ja pientä voittoa tekevät teatteriyksiköt eivät riitä, ehkä eivät edes sovi malliin, jossa pitää tehdä aina vain kovempaa tulosta. On vaikeaa nähdä esimerkiksi elokuvateatteri Maximin olevan turvassa, ellei se osoittaudu kaksisaliteatteriksi aivan poikkeukselliseksi rahantekijäksi.

Odeon-NCG:n pitäisi (jollain nimellä, joka ei liene tuo) listautua Lontoon pörssiin jo heinäkuun 2018 ja kevään 2019 välillä.

Finnkinon eli suomalainen osuus pörssiyhtiössä ei ole enää edes kymmenesosan luokkaa. Olisi aika absurdia kuvitella, että tulevassa isossa talossa ajateltaisiin pienen kieli- ja kulttuurialueen erityispiirteitä, kun sitä ei nytkään tehdä.

Eli mikäli Finnkinon toimet ja sen röyhkeys kummastuttavat, tässä syy: firmaa laitetaan taas myyntikuntoon.

Eipä mitään, kilpailijoilla on oivalliset paikat tulla Suomen elokuvateatterimarkkinoille, mikäli Finnkino vain kiristää ruuvejaan muuttuakseen yhä houkuttelevammaksi rahantekokoneeksi ja vaurioittaa siinä sivussa suhteensa sekä suomalaiseen elokuva-alaan ja Hollywoodiin että laatutietoisiin katsojiin.