Donald Trumpin irvokkuus ja Michael Mooren ponnistelut
Kuulostaahan se ilmeiseltä: totta kai Michael Mooren piti tehdä elokuva, jossa hän pääsee sanomaan suorat sanat Donald Trumpista.
Ensi-ilta oli maanantaina, siis alle kolme viikkoa ennen vaalipäivää, leffa tulee Pohjois-Amerikassa iTunesiin sekä joihin elokuvateattereihin näinä päivinä, ja Suomeenkin Trumpland saadaan ihan televisioon ennen vaaleja: Jim-kanava esittää sen 1.11.
Nopea toiminta ja Mooren agitointi ovat otsikkotasolla kiinnostavia. Eri asia on, kiinnostaako itse elokuva juuri ketään. Tyylilaji ei ole tuttu sarkastis-sentimentaalinen dokumenttikerronta, jossa Moore kohtaa kameran edessä hyviä ja huonoja ihmisiä, vaan kyseessä on stand up -taltiointi. Moore on lavalla ja puhuu.
Elokuvantekijän näkemyksetkin ovat kääntyneet nopeasti. Trumpilla ei ole mahdollisuuksia presidentiksi, Moore sanoi, kun haastattelin häntä keväällä Suomen Kuvalehdelle.