Poliisi tutkii kunnianloukkausepäilyä: Suomalaisesta elokuva-alan vaikuttajasta liikkunut ahdisteluväitteitä
Helsingin poliisi on saanut rikosepäilyyn liittyvät kuulustelut päätökseen.
Helsingin poliisi tutkii epäiltyä kunnianloukkausta, joka liittyy suomalaisesta elokuva-alan vaikuttajasta esitettyihin ahdisteluväitteisiin.
Taustalla on henkilön itsensä tekemä tutkintapyyntö. Se koskee eri tahoilta kuultuja huhuja siitä, että elokuva-alan johtotehtävissä työskentelevä mies olisi syyllistynyt seksuaalirikokseen.
Poliisi on yrittänyt selvittää väitteiden alkuperää. Suomen Kuvalehden tietojen mukaan jutussa on useita epäiltyjä.
Epäilyt liittyvät elokuva-alalla työskentelevien henkilöiden eri yhteyksissä käymiin keskusteluihin. Mieheen kohdistuvia väitteitä ei ole käsitelty tiedotusvälineissä.
Tutkinnanjohtaja Harri Saaristola ei halua avata tutkinnan sisältöä.