Idässä on vähemmän messu­hikeä

Itä-Helsinki saa omat kirjamessut, Suvi Tuomisto kirjoittaa suosituksessaan.

kirjallisuus
Teksti
Suvi Tuomisto
1 MIN

Joka lokakuu Helsingin Messukeskuksessa toistuu sama. Räntäsäähän on kerrospukeuduttu, halliin jonotettu ja ohjelma jo alkamassa. Sitten juostaan läpi valtavan hallin kohti Töölö-lavaa, vai oliko se Töölönlahti? Ja miksi niiden välissä on Senaatintori?

Teoksessaan Kirjamessut eli haastattelu joka meni päin helvettiä Kari Hotakainen vitsailee ”Jakomäki-lavasta”, jollaista ei tietenkään oikeasti ole. Suomen suurimmassa kirjallisuustapahtumassa lavat on nimetty kantakaupugin trendikkäiden asuinalueiden eikä koillishelsinkiläisten lähiöiden mukaan.

Tänä syksynä helsinkiläisille kirjallisuuden ystäville on tarjolla muitakin vaihtoehtoja.

Nuoren Voiman Liitto, kulttuurikeskus Stoa ja Itäkeskuksen kirjasto järjestävät syyskuussa ensimmäistä kertaa omat Idän kirjamessut.

Yhden päivän messujen idea on tuttu: myyntipisteitä ja lyhyitä esiintymisiä. Pidemmällekin ohjelmalle on tilaa. Musiikkisalin paneelikeskusteluille on varattu täysi tunti.

Toisin kuin Messukeskuksessa, idässä kirjamessuille on vapaa pääsy. Maksullisessa iltatapahtumassa esiintyvät rap-artisti Asa sekä Marjo Niemen ja Eeva Turusen kirjallis-musiikillinen Duo Vastaanotin. 

Idän kirjamessut. Kulttuurikeskus Stoa ja Itäkeskuksen kirjasto (Turunlinnantie 1, Helsinki) 26.9.2026.