Pitkä tie lapsiperheeksi

Finlandia-ehdokas on rohkaiseva kertomus, kirjoittaa Matti Komulainen arviossaan.

romaani
Teksti
Matti Komulainen
2 MIN

Muistelma, autofiktio, opaskirja vai r­omaani? Äitiä etsimässä on noita kaikkea.

Kaj Korkea-aho kirjoittaa prosessista, jossa hän ja hänen puolisonsa Niko Uusi-­Simola hankkivat lapsen. Usko itseen, omiin toiveisiin ja hankkeeseen ylipäätään joutuivat koe­tukselle moneen otteeseen matkan varrella.

Oikeiden nimien ja tositapahtumien vastapainoksi Korkea-aho käyttää kaunokirjallisia keinoja. Teos peilaa koettua sekä menneisyyteen että yhteiskuntaan. Mieleen tulee ranskalaiskirjailija Édouard Louis.

Korkea-aho varttui Pohjanmaalla. Hän luonnehtii nuoruuttaan ”harhailuna herätyskristillisessä labyrintissä” Helvetin pelossa. Änkytyksestä kärsinyt ruotsinkielinen homo koki moninkertaista ulkopuolisuutta, ja kaapista tulo 16-vuotiaana vain kasvatti piinaa. Korkea-aho pyysi vanhemmiltaan anteeksi sitä, etteivät he saisi lapsenlapsia hänen kauttaan.

Lapsen saaminen ja vanhemmuus on käännekohta kenelle tahansa, mutta vaikeuskerrointa kasvattaa, jos jälkeläisestä haaveilee miespari. Unelman toteutumisen mahdollisti vanhemmuuden jakava kumppani Emmi. Hänet pariskunta löysi kahden ja puolen vuoden etsimisen jälkeen, uskon jo hiivuttua. Emmi oli jo ensikohtaamisella moderlig, äidillinen, ja vaikutelma vain vahvistui yhteyden syventyessä.

Metodiin johdatteli Niko: ”Co-parenting. Medföräldraskap. Homot saavat lapsia jonkun naisen tai naisparin kanssa ja jakavat lapsenhoidon.” Menetelmää on hyödynnetty ydinperheiden ulkopuolella eri muodoissa kautta aikain.

Korkea-aho kronikoi mullistavat tapahtumat tarkasti. Motiivi oli selkeä: ”Kirjoitan koska meiltä puuttuu kirjoja, jotka käsittelevät kumppanuusvanhemmuutta ja isäksi h­aluavia miespareja.”

Äitiä etsimässä kertoo lapsen hankinnan ohella kirjan synnystä. Korkea-aho työstää tekstiä muun muassa Visbyn kirjailijaresidenssissä. Arki kulkee rinnalla.

Kirjailijaa kalvavat freelancetyön jatkuvan paineen ohella intiimit terveysongelmat, Nikoa painaa työuupumus. Emmi sen sijaan säilyttää vakaan lempeän läsnäolonsa pitkäksi venyneessä synnytyksessäkin.

Kaiken koetun jälkeen Korkea-aho summaa käänteet tyhjentävästi osoittaen sanansa pojalleen.

Koska sinä olet olemassa, Kaius, kaikki meni juuri niin kuin pitikin.”

Äitiä etsimässä on tärkeä kertomus erilaisen perheen kokemuksista. Se toimii vertaistarinana ja samalla rohkaisuna heille, jotka pohtivat mahdollisuutta saada lapsi, vaikka se tuntuu ylivoimaiselta biologis-­tilastollisesti. 

Kaj Korkea-aho: Äitiä etsimässä. Suomentanut Laura Beck. 222 sivua. Otava, 2024.