Ahneuden anatomia

Ahneet suuryritykset ovat Alien: Earth -sarjan todellisia hirviöitä, Leena Sharma kirjoittaa.

tv-sarja
Teksti
Leena Sharma
1 MIN

Alien-elokuvat muistetaan mustasta, limaa valuttavasta hir­viöstä, jonka pään sisältä työntyy esiin pienempi, fallinen kakkospää. Eloku­vien tärkein teema on kuitenkin aina ollut voiton­tavoittelussaan holtittoman suuryrityksen ahneus, jonka alttarilla duunarit uhrataan. Weyland-Yutani Corporation saa uudessa sarjassa rinnalleen Prodigy-yhtiön ja sen nuoren miljardööri­omistajan Boy Kavalierin.

Kavalierin työmuurahaisina häärii joukko hybridejä: entisiä kuolemansairaita lapsia, joiden tietoisuus on siirretty synteettiseen, aikuiseen kehoon.

Sarjan luonut Noah Hawley astelee itsevarmasti kuuluisien edeltäjiensä Ridley Scottin, James Cameronin ja David Fincherin jalanjäljissä. Alien-galleria kasvaa uusilla groteskeilla hir­viöillä, ja lapsihybridien puliseva puheenparsi käy tarkoituksella katsojan hermoille.

Tarina käynnistyy, kun Weyland-Yutanin alien-näytteitä kuljettanut alus törmää Prodigyn omistamaan kaupunkiin. Uusia leluja himoitseva Kavalier­ lähettää hybridinsä varastamaan näytteet. Mikään ei tietenkään lopulta mene suunnitelmien mukaan.

Sarja parantaa tahtiaan jakso jaksolta. Timothy Olyphantin näyttelemä Kirsh-androidi ja Babou Ceesayn Morrow-ihmiskyborgi ovat kiinostavia alusta lähtien. Nuoresta näyttelijäkaartista kukaan ei erotu riittävästi edukseen. 

Alien: Earth. Disney+