Elokuun äänikirja: Kirurgina äärioloissa

Kenttäkirurgin muistelmat kertovat sodan raakuuksista.

Tilaajalle
Teksti
Suomen Kuvalehti

Tarjoamme tilaajillemme kuukausittain vaihtuvan äänikirjan, joka on kuunneltavissa vain sovelluksessamme. Elokuun kirjamme on Kirurgina äärioloissa (Atena).

Lääkäri Seppo Salminen on nähnyt konkreettisesti, mitä tapahtuu uutisten tuolla puolen sotatoimialueilla ja poikkeusoloissa. Hänen tarinansa muistuttaa, minkälaisia ruumiillisia vammoja ja henkisiä traumoja kriisit jättävät jälkeensä.

Salminen on työskennellyt muun muassa Pakistanissa, eri puolilla Afrikkaa ja Ranskan Guayanassa. Työnsä ohessa hän on kokenut vaaran hetkiä esimerkiksi kohdatessaan aseistautuneita afrikkalaissotilaita ja afgaanisissejä.

Rehellisissä muistelmissaan hän kertoo kokemuksistaan kriisialueilla mutta myös arjesta vieraissa maissa. Samalla hän valottaa, miksi ei tunne pelkoa sodan kauhujen keskellä.

Seppo Salmisen ja Leena Hirvosen Kirurgina äärioloissa -äänikirja on kuunneltavissa vain sovelluksessamme koko elokuun ajan. Hirvonen on tietokirjailija, toimittaja ja mediastrategi.

Äänikirjan lukee Raiko Häyrinen.

Äänikirja on kuunneltavissa vain sovelluksessamme, jonka voit ladata joko Applen App Storesta tai Google Play -sovelluskaupasta. Sovelluksen käyttö edellyttää SK:n tilausta.