Tuliko etäkoulu jäädäkseen?
Keväällä 2020 koronapandemia sulki koulut. Kevätjuhliakaan ei saanut järjestää.
Koulujen päättäjäisviikonloppu kuusi vuotta sitten oli erilainen kuin koskaan aiemmin. Koronapandemia oli maaliskuussa 2020 sulkenut liki koko maan, koulut olivat siirtyneet etäopetukseen käytännössä yhdessä yössä.
Marinin hallitus avasi koulut toukokuussa pariksi viikoksi. Hallituksen päätökseen vaikutti THL:n ja sosiaali- ja terveysministeriön asiantuntijoiden arvio, jonka mukaan lasten osuus epidemian leviämisessä oli hyvin pieni.
Kouluissa oli kuitenkin tiukat varotoimet. Opetus järjestettiin eri vuoroissa, jottei samassa tilassa ollut liikaa oppilaita. Ruokailussakin käytiin vain oman opetusryhmän kanssa.
Perinteisiä kevätjuhlia ei saanut järjestää.
Lukuvuoden loppumista saatettiin juhlistaa oman luokan kesken vaikkapa piknikillä. Ylioppilaat saivat todistuksensa ja lakkinsa reilut turvavälit pitäen koululla tai koulun pihalla. Sukulaiset seurasivat tapahtumia livestriimauksista.
Suomen Kuvalehden jutussa ”Liitukauden jälkeen” (SK 22/2020) pohdittiin sitä, tuliko etäopetus kouluihin jäädäkseen, ainakin osittain.
Pauliina Penttilän kirjoittamassa jutussa vantaalainen kuudennen luokan opettaja Pertti Ylönen kertoi aiemmin olleensa ”liitukausi-Pertti”, mutta koronakeväänä hän oli ottanut myös henkilökohtaisen digiloikan.
”Kun kuulin, että jäädään etäopetukseen, stressaannuin ja panikoin. Kaikki käyttivät hienoja termejä ja vieraskielisiä sanoja, joista en edes tiennyt, mitä ne tarkoittavat”, Ylönen kertoi.
Kävi kuitenkin niin, että luokanopettajana 32 vuotta työskennellyt Ylönen innostui etäkoulusta. Hän ei ollut yksin. Opettajien ammattijärjestö OAJ ja iso osa opettajista olivat ylistäneet etäkoulun onnistumista.
Etäopetus oli järjestetty valmiuslain nojalla, mutta opetusministeriössä valmisteltiin perusopetuslakiin väliaikaista muutosta, joka mahdollistaisi etäopetuksen myös jatkossa tartuntatautilain pohjalta.
Väläyteltiin jopa sitä, että perusopetuslaki pitäisi muuttaa pysyvästi, jotta etäopetus saataisiin käyttöön myös normaalioloissa.
Lue juttu
-
Korona muutti koulunkäyntiä äkkiä. Pysyvä etäopetus vaatisi lakimuutosta. digitalisaatioVoisiko etäopetus jatkua koronan jälkeen? – Opetusministeri: ”En halua lakimuutosta, jota käytetään opetuksen laadun heikentämiseen”
10 MIN