Viikko lyhyesti: Junayhteys Pietariin loppui, 46 autoa ajoi ketjukolarin Kuopiossa, kuluttajien luottamus romahti
EU:n sisäministerit etsivät keinoja suojella Ukrainasta pakenevia siviilejä. Erityisesti tukea tarvitsee köyhä Moldova.
Allegro jää laituriin
Toistaiseksi viimeinen Pietarin ja Helsingin välillä liikennöivä Allegro-juna saapui Helsinkiin sunnuntaina 27. maaliskuuta. Allegro-junat omistaa VR:n ja Venäjän valtion rautieyhtiö RZD:n yhteisyritys. RZD on Yhdysvaltain Venäjä-pakotteiden listalla. Bussiliikenne rajan yli toimii yhä. Bussit ovat olleet täysiä, ja liikennöitsijät kertoivat lisäävänsä vuoroja.
”Herran tähden, me emme voi antaa tämän miehen pysyä vallassa.”
Yhdysvaltain presidentti Joe Biden presidentti Vladimir Putinista, CNN 26.3.
”Meidän tavoitteemme ei ole vaihtaa hallintoa Venäjällä. Se on venäläisten asia.”
Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken, Reuters 27.3.
”Meidän ei pidä eskaloida tätä tilannetta sen enempää sanoin kuin teoin.”
Ranskan presidentti Emmanuel Macron tavoitteestaan luoda tulitauko ja rakentaa rauhaa, Politico 27.3.
Ukrainan museoaarteet turvaan
Suomen kansallismuseo, Museovirasto ja Kansallisgalleria ovat useiden eurooppalaismuseoiden tavoin aloittaneet avustusoperaation Ukrainan kansallisperinnön turvaamiseksi. Suomen avustuskohde on Lvivin kansallismuseo, jossa on 180 000 esinettä. Lvivin historiallinen keskusta on yksi seitsemästä ukrainalaiskohteesta Unescon maailmanperintökohteiden listalla.
Suuri ketjukolari Kuopiossa
Jopa 46 autoa oli osallisena ketjukolarissa Kuopion Kallansilloilla 26. maaliskuuta. Vakavilta loukkaantumisilta vältyttiin, mutta päivystykseen vietiin tarkastettavaksi yli 30 ihmistä. Autoista noin 30 vaurioitui pahoin. Onnettomuushetkellä sää oli tuulinen ja satoi lunta, näkyvyys oli huono ja tie liukas. Poliisi on aloittanut kuulustelut tapahtumien selvittämiseksi.
”Ydinaseuhkailu lopetettava”
Kaikkiaan 16 Nobelin rauhanpalkinnon saanutta vaikuttajaa ja yhteisöä vaatii Venäjää ja Natoa sanoutumaan yksiselitteisesti irti ydinaseiden käytöstä Ukrainan konfliktissa. Vain näin maapallon asukkaat voidaan suojata äärimmäiseltä tuholta ja sillä uhkailulta, he kirjoittavat. Allekirjoittaneiden joukossa ovat muun muassa Dalai Lama ja Lääkärit ydinsotaa vastaan -järjestö.
Ihmiskauppaa ukrainalaisilla
EU:n sisäministerit etsivät keinoja suojella paremmin Ukrainasta pakenevia siviilejä. Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) kertoo, että sotaa paenneisiin naisiin ja lapsiin on kohdistunut rikollisuutta ja ihmiskauppaa. Erityisen kiireellisenä tuen kohteena pidetään köyhää Moldovaa, johon on tullut 385 000 pakolaista. Myös Suomi on valmis siirtämään pakolaisia Moldovan alueelta.
Palkkasotilaita rintamalle
Brittitiedustelun mukaan Venäjä on sijoittanut yli tuhat Wagner Group -palkka-armeijan taistelijaa itäiseen Ukrainaan. Sotilaita siirretään alueelle Venäjän muista operaatioista Syyriasta ja Afrikasta. Aiemmin Venäjä on tuonut taistelijoita Ukrainaan muun muassa Tšetšeniasta. Brittitiedustelun mukaan syynä siirtoihin on Venäjän oman armeijan heikko menestys Ukrainassa.
Kuluttajien luottamus romahti
Kuluttajien luottamus sekä Suomen talouskehitykseen että omaan talouteensa on romahtanut. Luottamus Suomen talouteen on ollut vuoden 1995 jälkeen synkempi vain joulukuussa 2008. Tilastokeskuksen luottamusindikaattorin saldo on nyt –10,5. Pitkän ajan keskiarvo on ollut –1,7. Näkemys oman talouden nykytilasta oli maaliskuussa kuitenkin pitkän ajan keskimääräisellä tasolla.
Lähteet: Yle, HS, AlJazeera, TheGuardian, Avaaz, Tilastokeskus Kuvat: P. Palamarchuk/Zuma Press/MVP, L. Gouliamaki/afp/lk, S. Samuli/lk, A. Muraja/lk, D. Levene/Eyevine portraits/MVP
Juttua on päivitetty 1.4.2022 klo 16:47: Kohdassa ”Ydinaseuhkailu lopetettava” puhuttiin virheellisesti Fyysikot ydinsotaa vastaan -järjestöstä. Järjestö on Lääkärit ydinsotaa vastaan.



