The Caravan: Intia on heikentänyt asemaansa vaikenemalla sodasta
Asiantuntijan mielestä Yhdysvallat olisi toiminut toisin, jos Intian tilalla olisikin ollut Kiina.
Intia on väkiluvultaan maailman suurin maa. Se on pyrkinyt vahvistumaan kansainvälisesti, mutta vaikeneminen sodasta Iranissa ja lähialueilla on heikentänyt suurvallaksi haluavan maan asemaa, sanoo Sushant Singh kommentissaan intialaisessa The Caravan -lehdessä.
Singh on lehden toimituksellinen neuvonantaja, jolla on tausta sekä upseerina, toimittajana että tutkijana. Hän on arvostettu Etelä-Aasian politiikan kommentaattori, joka luennoi Yalen yliopistossa.
Singhin mukaan pääministeri Narendra Modi on vastannut Yhdysvaltojen ja Israelin toimiin lähinnä hiljaisuudella. Hiljaisuus on koskenut sekä iskuja Iranin johtoa kohtaan että iranilaisen sota-aluksen upottamista kansainvälisillä vesillä lähellä Sri Lankaa.
Intia on perinteisesti korostanut alueellisen koskemattomuuden periaatetta ja kansainvälistä oikeutta. Nyt reaktiona sotatoimiin on ollut vain hillitty vetoomus dialogin ja diplomatian puolesta.
Fregatin upottaminen on Intialle erityisen kiusallista, koska alus oli palaamassa Intian järjestämästä laivastoharjoituksesta. Tapahtuma on herättänyt kysymyksen, olisiko Yhdysvallat toiminut samoin, jos Intian tilalla olisikin ollut Kiina. Singhin mielestä ei olisi.
Singhin mukaan hallitus on vihjannut, että kriittinen reagointi voisi vaarantaa Persianlahden alueella työskentelevien miljoonien intialaisten aseman. Hän pitää perustelua epäuskottavana.
Hän viittaa arvioihin, joiden mukaan Intia on ajautumassa kohti Yhdysvaltojen ja Israelin leiriä.
Intia on pitänyt itseään vahvistuvan globaalin etelän johtavana valtiona, mutta viime päivien hiljaisuus on Singhin mukaan ruokkinut käsitystä, että Intia on kansainvälisessä järjestelmässä muuttumassa pikemminkin hiljaiseksi ja passiiviseksi.