Suomen Kuvalehti tarjoaa tilaajille älykästä ratkottavaa – tutustu uusiin peleihin 

Suomen Kuvalehden uudistetusta peliosiosta löytyy nyt kahdeksan erilaista peliä.

pelit
Teksti
Suomen Kuvalehti
2 MIN

Suomen Kuvalehden pelit ovat nyt entistä parempia. Pelien käytettävyyttä on parannettu ja mukana on nyt myös kaksi uutta peliä, jotka ilmestyvät päivittäin. 

Uudistuneelta Pelit-sivulta löytyy kahdeksan peliä. Iso ristikko, Piilosana ja Knoppia ikä kaikki -yleistietovisa ovat printistä tutut kerran viikossa vaihtuvat pelit.  

Verkosta löytyy nyt myös viisi päivittäin vaihtuvaa peliä. Vaikea sudoku ja miniristikko ovat tuttujen pelityyppien haastavammat versiot.   


Sana kuin sana vaatii hyvä sanavarastoa ja nokkeluutta. Pelissä ruudukko täytetään niin monella sanalla kuin suinkin mahdollista. 


Sanajahti niin ikään haastaa älynystyröitä. Yhdeksän kirjaimen ruudukosta tulee muodostaa mahdollisimman monta sanaa. Niiden maksimimäärä vaihtelee päivittäin.


Sana! haastaa arvaamaan oikean 5-kirjaimisen sanan. Edessä on tyhjä ruudukko ja kuusi yritystä. 


”Pelit ovat jo pitkään olleet osa Suomen Kuvalehteä. Printtilehden lopusta löytyvä ajanvieteosio on monille tärkeä. Pelit kiinnostavat nyt myös maailmalla, siksi lähdimme niitä kehittämään”, kertoo Suomen Kuvalehden päätoimittaja Matti Kalliokoski

Tilaaja pystyy ratkomaan pelejä kolmella eri tavalla. Printistä tutut ristikko ja piilosana löytyvät sekä verkosta että täytettävänä näköislehdestä sovelluksessa. 

Ristikot ja piilosanat ovat olleet osa Suomen Kuvalehteä jo vuosia. Suomen Kuvalehti toi piilosanat ensimmäisenä Suomeen vuonna 1975. Piilosana viettääkin 50-vuotispäiväänsä ensi helmikuussa. 

Knoppia ikä kaikki on SK:n oma tietovisa, jonka kysymykset laatii Magnus Mali

”Olen kuullut, että monissa perheissä tätä ratkotaan yhdessä”, kuvaa Kalliokoski. 

Mitä peliä sitten kannattaa lähteä testaamaan? Sanajahti on päätoimittajan uusi suosikki. 

”Sen ratkaisuja tulee pohtineeksi pitkin päivää vaikkapa työmatkoilla ja kassajonoissa. Illalla voi sitten katsoa, kuinka hyvin muut ovat onnistuneet.”

Pelaamaan pääset tästä

Oikaisu: Juttua korjattu 27.12.2024 klo 8.23. Sanajahdissa sanojen maksimimäärä vaihtelee päivittäin.