
Suomalaisia ei haeta Isis-leiriltä, päätti hallitus – Mutta jos naiset ja lapset ovat uhka, se ei katoa silmät sulkemalla
Suomessa ei ole yhtä viranomaista, joka vastaisi radikalisoitumisen ehkäisystä. Myös rahoituksesta on pulaa.
Al-Holin leirillä Syyriassa on 33 suomalaista lasta ja 13 naista. Isisin riveihin kuuluneet suomalaiset ovat turvallisuusuhka, eikä Suomi aio ainakaan toistaiseksi auttaa heitä palaamaan. Pääministeri Antti Rinne (sd) ilmoitti asiasta hallituksen ensimmäisellä kyselytunnilla 27. kesäkuuta 2019.
Jos turvallisuusuhka on todellinen, se ei hallituksen päätöksellä poistu.
Suomesta on lähtenyt Isisin alueille Syyriaan ja Irakiin noin 80 suomalaista. Paikan päällä on myös syntynyt uusia suomalaisia. Lain mukaan kotimaahan saa palata – mikäli siinä onnistuu.
Osa on näin tehnytkin. Lokakuuhun 2014 mennessä palanneita oli noin 20. Sen jälkeenkin on tullut yksittäisiä tapauksia. Epävirallinen arvio menee nyt noin 30 palaajassa, virallinen hieman yli 20:ssä.
Kysymys paluusta ei koske vain äitejä. Myös lapset voivat palata Suomeen itsenäisesti – jos eivät nyt, niin myöhemmin.